Ayten Türkoğlu için anma düzenlendi

Almanya’nın Ulm kentinde, 7 Aralık’ta dönüşü olmayan ALS hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren Ayten Türkoğlu için dün (7 Nisan) bir anma etkinliği düzenlendi. Ayten Türkoğlu’nun ideallerine bağlı kalınacağı sözü verilerek “Daima bizimlesin, daima seninleyiz” denildi.

Merhaba (Neu-Ulm)

Anma etkinliğinde Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı Neu-Ulm’da bulunan İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK e.V) adına yapılan açılış konuşmasında, bir dönem derneğin üyesi olan Ayten Türkoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıkları ve ideallerine bağlı kalacakları belirtildi ve “anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” vurgusu yapıldı.

Saygı duruşunun ardından Ayten Türkoğlu’nun yaşamından kesitlerin ve kendisiyle yapılan röportajların aktarıldığı sinevizyon gösteriminde duygulu anlar yaşandı.

“AYTEN YOLDAŞI YİTİRMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜ İÇERİSİNDEYİZ”

Anma etkinliğinde SKB adına yapılan konuşmada, “Uzun bir dönem SKB üyesi olan ve uzun bir dönem AGİF’e bağlı AJK e.V üyesi olan ve yine geçmiş tutsaklar çalışması yürüten Ayten yoldaşı yitirmenin üzüntü içerisindeyiz.” denildi.

Türkoğlu yoldaşın sağlığıyla ilgili detaylı bilgiler veren SKB temsilcisi, “Dönüşü olmayan bir kas erimesi, iç organlarının erimesi ve yaşamıyla son bulan bir hastalık illetine kapılmıştı. Büyük bir üzüntü ve iyileşme azmi içerisindeydi. Münih’te yaşadığı, sonrasında Ulm’e taşındığı dönem içerisinde, partiden, SKB’den kimi yoldaşları, AGİF’e bağlı AJK e.V derneği ve TSP’den kimi yoldaşları ziyaret ederek yalnız bırakmadı.” diye belirtti.

“ANNEM YOLDAŞLARINA SONUNA KADAR BAĞLI KALDI”

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) temsilcisinin yaptığı konuşmanın ardından oğlu Taner, annesiyle olan anılarından kesitler aktardı. Taner, “Annem yoldaşlarına bağlıydı, inançlarını sonuna kadar korudu. Benim için yaşamından büyük fedakarlıklar yaptı. Annemin eksikliğini yüreğimin derinliklerinde hissediyorum” dedi.

Taner’in duygu yüklü konuşması, annesine olan sevgisi ve bağlılığı, katılımcılarda duygulu anlar yaşattı.

TSP: AYTEN YOLDAŞIN İDEALLERİNİ MUTLAKA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) adına yapılan konuşmada güçlü partililik bilincine ve yoldaşlık ilişkilerine sahip bir yoldaş olan Ayten Türkoğlu’nun bayrağı geride devrettiği, o bayrağı yoldaşları olarak daima taşıyacakları, onun ideallerini mutlaka gerçekleştirileceği vurgulandı. Kapitalist sistemin kuşatması altında yoldaşlık, paylaşımcılık, dayanışmacılık gibi özelliklerin onda örnek bir nitelikte olduğu belirtilerek, “yoldaşlarını her gördüğünde mücadeleyi, gelişmeleri sorması, gençliğin çalışmasını dinlediğinde duyduğu mutluluk, devrime ve partiye bağlılığını ve yoldaş sevgisinin güçlülüğünü gösteriyordu” denildi.

Anma etkinliği, katılımcıların duygu ve düşüncelerini paylaşmasının ardında alkışlarla bitirildi.