Belçika’da yolsuzluktan gözaltına alınan AP milletvekilinin duruşması ertelendi

Belçika’da yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınan Avrupa Parlamentosunun  (AP) eski başkan yardımcısı Yunan milletvekili Eva Kaili’nin ön duruşması 22 Aralık’a ertelendi.

Federal Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, AP milletvekili Kaili, mahkemeye çıkmayarak ön duruşmanın ertelenmesini talep etti.

Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 22 Aralık’a erteledi.

Eva Kaili ile birlikte gözaltında bulunan diğer 3 kişi ise mahkemeye getirildi. Bu kişilerden AP asistanlarından Kaili’nin partneri Francesco Giorgi ile AP’nin eski milletvekillerinden İtalyan Pier-Antonio Panzeri’nin gözaltında tutulmaya devam edeceği bildirildi.

Hukukun üstünlüğü alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşunun yöneticisi olan Niccolo Figa-Talamanca’nın ise elektronik kelepçe takılarak gözaltında tutulacağı açıklandı.

AP Başkan Yardımcısıyken yolsuzlukla suçlanan Eva Kaili ile eski AP milletvekili İtalyan Pier-Antonio Panzeri, Kaili’nin partneri ve AP’de asistan olarak çalışan yine Niccolo Figa-Talamanca, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Katar’dan rüşvet aldıkları iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Katar, stratejik konumdaki kişilere rüşvet verdiği yönündeki iddiaları reddediyor.

Belçika polisi ve savcılarının yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında çeşitli noktalarda yapılan aramalarda toplam 1,5 milyon euro nakit para bulunmuştu. Paraların bir kısmı Kaili’nin evinde, bir kısmı da babasının taşıdığı bavulda ele geçirilmişti. Ayrıca Panzeri’nin evinde de yüklü miktarda nakit bulunduğu belirtilmişti.

Kaili’nin avukatları, milletvekilinin evinde ve babasında bulunan paralardan müvekkillerinin haberi olmadığını belirterek, paralardan Giorgi’yi sorumlu tutmuştu. (AA)