Bir ilk: Domuzdan insana kalp nakli yapıldı

ABD’de genetiğiyle oynanmış bir domuz kalbi, ölümcül kalp hastası olan bir adama başarıyla nakledildi. Dünyada bir ilk olan ameliyatın ardından 57 yaşındaki David Bennet’in durumu iyi.

Merhaba Haber Merkezi

ABD’de ölümcül bir kalp hastalığına yakalanan bir adama, genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbi nakledildi. Dünyada bir ilk olan ve yedi saat süren ameliyatın ardından 57 yaşındaki David Bennett’in durumunun iyi olduğu açıklandı.  

HANGİ DOMUZ GENLERİ SİLİNDİ?

Domuzlar, organlarının insanlarınkine benzemesi nedeniyle uzun süredir potansiyel nakil kaynakları olarak inceleniyor. Ancak böbrek, karaciğer ve akciğer gibi domuz organlarının insanlara nakledilmesi yönündeki geçmiş denemeler, insan vücudunun bu organları reddetmesi veya enfeksiyon riski taşıyan virüsler nedeniyle başarısız olmuştu. Bilim insanları bu sorunu, domuz organlarındaki potansiyel olarak zarar verici genleri silerek çözmeye çalışıyor. 

ABD’deki ameliyatta da, kalp hastalığı nedeniyle uzun süre yaşaması beklenmeyen David Bennett’e yapılan organ nakli de bu yolla gerçekleştirildi. Domuz kalbinden, geçmişte doku uyuşmazlığına yol açtığı tespit edilen üç gen ile domuz kalbi dokusunun aşırı büyümesini engellemek adına bir başka gen silindi. Domuz kalbine aynı zamanda, bağışıklık kabulü sağladığı bilinen altı insan geni yerleştirildi. 

ACİL ONAYLA YAPILDI

Deneysel ameliyat, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) acil onayıyla, Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Yedi saat süren nakil ameliyatından üç gün sonra Bennet’in durumunun iyi olduğu açıklanırken, sürecin gelecekte organ nakli sorunlarının çözülmesinde çok önemli bir atılım olacağı belirtiliyor.

‘ORGAN BULAMAMA SORUNU ÇÖZÜLEBİLİR’

Domuz kalbinin naklini yapan doktor Bartley Griffith, “Bu çığır açıcı bir ameliyattı ve bizi, organ bulamama krizini çözmeye bir adım daha yaklaştırıyor” dedi. Griffith, kalp nakli ameliyatları için yeterli sayıda organ bulunamadığını söylerken, “Temkinli olarak ilerliyoruz ama dünyada bir ilk olan bu ameliyatın gelecekteki hastalar için önemli bir seçenek sunacağı konusunda iyimseriz” diye konuştu. 

‘YA ÖLECEKTİM, YA DENEYECEKTİM’

57 yaşındaki David Bennett ise bu ameliyatı denemenin kendisi için son seçenek olduğunu söyledi. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre Bennet, ameliyattan bir gün önce “Ya ölecektim, ya bu nakli yaptıracaktım. Körü körüne bir tercih olduğunu biliyorum ama bu benim son seçeneğim” dedi.

Bennett’ın uzun vadede sorun yaşayıp yaşamayacağı ise bilinmiyor.

Genetiğiyle oynanmış domuz kalbinin, ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan ilaç şirketi Revivicor tarafından sağlandığı belirtildi.

Foto: AhmadArdity – Pixabay