Göppingen’de Junge Alternative istenmiyor

Yaşar TAN (Göppingen) 

Göppingen’de aşırı sağcı AfD partisinin gençlik kolları Junge Alternative’nin (Genç Alternatif) düzenlediği gösteriye iki yüz kadar katılım oldu. Polis ve çelik kuvvetin büyük önlem aldığı gösteride bol bol sloganlar atılarak, dev pankartlarda ırkçı AfD partisi övüldü.

Göppingen uzun zamandır AfD partisinin uğrak noktası olması çevredeki duyarlı vatandaşların dikkatini çekiyor. AfD ve gençliğinin neden Göppingen’i seçmesi merak konusu olurken, aynı gün Göppingen ve çevresindeki Die Linke Kreisverband Göppingen (karşı demostrasyonu organize eden), Kreis Göppingen nazifrei (Mit-Anmelder) Bündnis 90/Die Grünen Kreisverband Göppingen, Grüne Jugend Göppingen, SPD Kreisverband Göppingen, Jusos Göppingen, Piratenpartei Göppingen, Frauenverband Courage, DIDF Göppingen/Geislingen (Genclik e.V.) und DİDF Jugend, Fridays for future Göppingen, Verein Haus Lauchheimer e.V., SPD Ortsverein Göppingen, Junge Liberale Göppingen, FDP Göppingen
Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB) Göppingen-Esslingen, IG Metall Göppingen-Geislingen, Integrationsausschuss der Stadt Göppingen, Migrantinnenverein Göppingen/Geislingen (Göçmen Kadınlar Birliği), Interkultureller Frauenrat, Initiative Stolpersteine Göppingen e.V. Alevi dernekleri Göppingen ve Geislingen ve çok sayıda duyarlı derneklerin yanı sıra vatandaşlar da katılarak bir adım ötede gösterilerini gerçekleştiren AfG gençlik kollarını protosto ettiler. AfD’nin gövde gösterisine ne yazık ki Alevi Dernekleri, DİDF ve Göçmen Kadınlar Birliği dışında hiç bir Türkiyeli derneğinin katılmaması üzücü oldu. Ayrıca Türkiyeli yerel basını olarak bu tür eylemlere katılmayanları da duyarlı vatandaşlar kınarken, AfD’li gençler meydanda demir parmaklar arkasından ve yüzlerce polis gözetimiyle etkinliklerini gerçekleştirebildiler.  

Göppingen’de ırkçılığa yer yok

Çok sayıda derneklerin ortaklaşa organize ettiği etkinliğe 500’den fazla kişi katıldı. Die Linke partisi öncülüğünde, DİDF Gençlik, Alevi Dernekleri, Yeşiller partisi, FDP ve çeşitli partilerin, derneklerin ve kuruluşların sözcüleri konuşmalarında “Göppingen’de ırkçılığa yer yok” dediler. Son dönemde AfD partisi aşı karşıtlarını desteklemeyi bahane ederek Göppingen’de etkinlikler düzenleyerek boy gösteriyor. Bu tür etkinliklere katılmamayı, herkesin aşısını olmasını söyleyen belediye başkanı ve konuşmacılar, ırkçılığa izin verilmemesi gerektiğini vurguladılar.