Bozoğlu’ndan Scholz ve Baerbock’a ‘deprem’ mektubu: Akrabalar hızla Almanya’ya gelebilmeli

Bozoğlu, depremzedeleri Almanya’da ağırlamak isteyen akraba ve yakınlarına kolaylık sağlanmasını istedi.

Merhaba (Augsburg)

Bavyera’da Yeşiller Partisinin “Aşırı sağ ve ırkçılık ile göçmen ve mülteci” alanlarından sorumlu Eyalet Milletvekili Cemal Bozoğlu, acil notulya başbakana ve dışişleri bakanına acil notuyla mektup gönderdi.

Scholz ve Baerbock’a yazdığı mektupta “Bugün size insanlık adına sesleniyorum” diyen Bozoğlu, depremzedeleri Almanya’da ağırlamak isteyen akraba ve yakınlarına kolaylık sağlanmasını istedi.

Milletvekili Bozoğlu mektubunda “Mevcut depremde 8 binden fazla insan öldü. Tahminler, bu sayının önümüzdeki gün ve haftalarda hızla artacağını göstermektedir. Şu an 185 bin kadar insanın göçük altında bulunduğu varsayılmaktadır. Türkiye ve Suriye’de yaşanan acılar ölçülemeyecek kadar büyük” diyerek, mektubun devamında şunlara değindi:

“Depremden sağ kurtulan birçok insan artık eşyasız ve nereye gideceğini bilemiyor. Artık kışın aşırı soğuğu, geceleri geçirdikleri çadırlarda ya da arabalarda onları da vuruyor. Ancak bu insanların birçoğunun Almanya’da onları misafir olarak ağırlamak isteyen akrabaları var. Sadece benim şehrim olan Augsburg’dan gelen bu tür birçok örneği var. Kapsamlı vize işlemleri için bekleyecek zaman yok.

Bu nedenle, bu çaresiz insanların burada geçici olarak korunmak için olabildiğince bürokratik olmayan bir şekilde Almanya’daki ailelerine seyahat edebilmeleri için tüm olasılıkları değerlendirmenizi rica ediyorum. Federal hükümetimiz, insanlarımızın bu yardım etme isteğini destekleyebilirse çok mutlu olurum”