BULGARİSTAN


Sıkı arama var

Sıla Yolu’nun en sorunlu, yolları en bozuk ülkesi olarak bilinen Bulgaristan artık daha güvenli. 15 kilometrelik bölüm de tamamlandığında yollarda da problem kalmayacak

Bulgaristan’a girdikten hemen sonra yapımına başlanan otoban çalışması halen tamamlanabilmiş değil. Sırbistan’dan sonra girilen gümrükte başlayan yol inşaatı 15 kilometre boyunca uzanıyor. Bu bölümde büyük çukurlar var. Otomobiller burada çok ağır ilerleyebiliyor. Yoğunluğun olduğu dönemlerde uzun kuyruklar oluşması muhtemel. Ülkede bu inşaat alanının aşılmasından sonra yollar gayet rahat. Otobanda ilerlerken şaşırılabilecek tek bir çıkış var. Burgaz-Varna çıkışı. Svilengrad takip edilmesi gereken şehir. Ancak tabelada Svilengrad değil, Burgaz-Varna yazıyor. Bu rotanın kullanılması gerekiyor. Otobanlarda hız limiti 140 km/s.

Vinyeti online alın

Bulgaristan otobanları için vinyeti https://web.bgtoll.bg/ adresi üzerinden kredi kartınız ile güvenli şekilde satın alabilirsiniz. Dileyenler cep telefonlarına BG Toll uygulamasını indirip de vinyeti satın alabilir. Diller arasından Türkçe’yi seçin. “Taşıt aracının devleti” menüsünde ülkeler sıralı görünüyor, ancak Almanya’yı bulmakta zorlanabilirsiniz. Almanya, Gürcistan ile Gana arasında kalmış. Aracınızın plakasını da boşluk vermeden yazmalısınız. 1 euro 1,95 Leva’ya tekabül ediyor.

Haftalık vinyet ücreti 15 Leva (7,7 euro), aylık vinyet ise 30 leva (15,4 euro). Vinyetsiz araç kullanan sürücüye 300 Leva (150 euro) para cezası kesiliyor.

Sıkı arama

Bulgaristan gümrüğünde hem girişte hem de çıkışta sıkı bir arama var. En çok dikkat etmeniz gereken konu ise gümrüğe tabi eşyanızın olup olmaması. Bu nedenle gümrük memurları özellikle 10 bin euro dekları sınırının üzerinde para olup olmadığını sorduğu gibi, “Kaç paket/karton sigara var?”, “Alkol var mı?”, “Elektronik eşya var mı?” gibi sorular yöneltiyor.

Önemli telefonlar:

Sofya Büyükelçiliği: +359 2935 5500

+359 888 85 7979 (Acil Hat)

Adres: Boulevard Vasil Levski 80, Sofya

Polis imdat: 112 veya 166

Trafik Çekici: 146

Yol yardım servisi: +359 2 980 33 08

Akaryakıt fiyatları:

Süper benzin: 1,54 Euro (3,01 Leva)

Dizel: 1,63 Euro (3,20 leva)