Bulgaristan’da Türk ve Müslümanlara uygulanan asimilasyon unutulmadı

HÖH Lideri Mustafa Karadayı: “Bulgaristan’da demokrasi ve özgürlüğü bizler getirdik. Ancak ülkemizde demokrasiye geçişinden 31 yıl sonra yine insan haklarımız için mücadele vermek zorundayız”

AA (Sofya)

Bulgaristan’da 1989 yılında yıkılan eski “sosyalist” rejiminin ülkedeki Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon kampanyasında şehit düşenler törenle anıldı.

Güneydoğusundaki Kırcaali iline bağlı Mogilyane (Killi) 1984 yılında komünist milislerin halka rastgele ateş açması sonucu annesinin kucağında öldürülen 18 aylık Türkan Feyzullah’ın yanı sıra şehit düşen Musa Yakup ve Ayşe Hasan’ın anısına dua okundu.

Türkan Çeşme olarak adlandırılan anıtın yanında düzenlenen törende, üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu muhalefet Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin lideri Mustafa Karadayı, Türk ve Müslümanların isimlerini zorla değiştiren, dini ibadetlerini yasaklamaya çalışan eski rejimin zulümlerine değinerek, ülkede bu yıl yapılan 3 genel seçim kampanyası sırasında şimdiki polisin o eski rejimin baskılarını halka yeniden anımsattığını belirtti.