Celal Turhan Nürnberg Uyum Meclisine bağımsız aday oldu

Nürnberg’de 9 Ekim’de yaplacak olan Uyum Meclisi seçimlerinde halen meclis üyesi olan Celal Turhan, yeniden bağımsız ilk aday olarak kayıtlara geçti.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg)

9 Ekim 2022 de Nürnberg’de uyum meclisi seçimleri yapılacak. 30 Üyenin 8 üyesi türk kökenli olacak ve adaylık süresi 20 Temmuz günü sona erecektir.

Halen bağımsız meclis üyesi olan ve yeniden bağımsız aday olan Celal Turhan göçmen kökenlileri seçimlere katılmaya davet etti. Duyarlı olalım ve gücümüzü gösterelim diyen Turhan, barış ve uyum içinde bir yaşam için ırkçılıkla mücadelede sesimizi yükseltelim diyor.  

Çoğu adayların partiler ve derneklerin desteği ile yarışacağı seçimlerde, Celal Turhan bağımsız olarak seçimlere girerek tüm göçmenlerin desteğini almayı hedefliyor. Basın açıklaması yapan Celal Turhan, “Amacım göçmenlerin daha kaliteli bir yaşama kavuşması ve gençlerin kaliteli bir meslek eğitimi almasıdır. Aynı zamanda göçmenlerin seçme ve seçilme hakkı için, devlet dairelerine de daha fazla İstihdamı için bilgi ve becerilerimle elimden geleni yapacağım” diyor.

Turhan “Bu görevi gurur duyarak yapıyorum. Benim için büyük bir onur ve sorumluluktur, görevimi en iyi şekilde yapmaya ve kendi mesleğimde olduğu gibi göçmenlerin sorunlarını dil, din, ırk ve renk ayırımı yapmaksızın hepsinin sorunlarına eşit olarak meclise taşıdığımı ve taşıyacağımı bilmelerini isterim. Bilsinler ki, her zaman onların hakları için mücadele edeceğim. Göçmenlerin yaşadığı zorlukların ne olduğunu en iyi bilenlerdenim. Dün ve bugün yanımda olan ve bana katkı sunan herkese teşekkür ederim” dedi. 

Eğitim ve meslek eğitimi danışmanı olan, ekonomist Celal Turhan, eğitime ve mesleğe yönelik genç göçmenlerle ve ailelere projelerle ilgili yapılan çalışmalarla Nürnberg’de tanınan bir isim. Halen Nürnberg Belediyesi bünyesinde göçmen ailelere ve gençlere Schlau’da eğitim uzmanı olarak mesleki danışmanlık hizmeti vermektedir. Gençlerin meslek sahibi olmaları için büyük bir özveri ile katkı sunmaktadır. Aileleri ve işletmeleri bilgilendirmektedir.

Turhan “Uyum meclisinde göçmenlerin geleceğine ve sosyal yaşamlarına, yeni düşünce ve kaliteli projelerle çalışacağını belirtiyor. Nürnberg şehrinin kültür-sanat ve eğitim alanında tanınmasında katkıda bulunacağım ve ırkçılığa karşı gücümüzü göstereceğiz. Göçmenlerin seçme ve seçilme hakkı için elimden geleni yapacağım.” diyor.