“Die Käs” güldürmeye devam ediyor


Sadece Frankfurt’un değil, Almanya’nın en tanınmış politik kabare tiyatroları arasında yer alan ve geçtiğimiz yıl sonunda 25’nci yaşgününü kutlayan “Die Kaes” (Das Kabaret Aenderungsschneiderei) pandemi döneminin neden olduğu zararları geride bıraktı.

Gürsel Köksal (Frankfurt)

Almanya’daki en kıdemle kabare sanatçılarından Şinasi Dikmen ve eşi Ayşe Aktay tarafından kurulan, son dört yıldır da Mustafa Pekdemir tarafından yönetilen tiyatronun önümüzdeki eylül ayında başlayacak yeni sezonundaki oyunların önemli bir kısmının biletlerinin daha şimdiden tükendiği öğrenildi.

İçinde bulunduğumuz haziran ayının son haftasında bu sezonu sonlandıracak olan “Die Kaes“ yeni dönem programının hazırlıklarının henüz sürdüğünü açıklayan Pekdemir, temmuz ayından itibaren bir de “Kaes Yaz Sahnesi“ (Käs Sommerbühne) başlığı altında yeni bir atılım yapacaklanını söyledi. Frankfurt’un en önemli tarihi mekanlarından “Friedberger Warte”deki geleneksel bira ve elma şarabı lokalinde “Bier- & Apfelweinlokal / Friedberger Warte”de, açık havada her pazartesi akşamı gerçekleştirilecek “yaz sahnesi”nin progmanında Stephan Bauer, Chin Meyer, Bodo Bach, Monsieur Brezelberger, Daniel Helfrich, Heinrich Del Core ve Rolf Miller gibi tanınmış kabare sanatçılar yer alıyor.

“Alman mizahının Türkler’den kalkınma yardımına ihtiyacı var“ sloganıyla kurulan ve halen bu iddiayla varlığını sürdüren “Die Kaes“in kurucusu Şinasi Dikmen ve Ayşe Aktay, büyük zorluklarla karşılaştılar, ancak kurdukları tiyatroyu Frankfurt’un kültür ve sanat yaşamının sağlam bir parçası haline getirmeyi başardılar. Dikmen, ilk dönemlerde bürokratik işlemler için belediye kurumlarında “Ne? Almanca tiyatro mu yapıyorsunuz? Peki Almanca biliyor musunuz?” gibi sorularla karşılaştığını ya da karşına çıkan memurların açılacak tiyatronun kadınların striptiz yaptığı bir salon olmayacağını anlamamakta direndiğini şimdi gülerek anlatıyor. Ancak onun o sırada Almanca çok sayıda kitap çıkarmış bir yazar olduğu gözönüne alındığında karşılaştığı bu seviyesizliğe kızmamız gerekiyor.

İlk günden bu güne Almanya’daki kabare sanatının lider isimlerinden Dieter Hildebrandt (1927-2013), Frankfurt’un unutulmaz kabaretisti Matthias Beltz (1945-2002), kent kültürünün en önemli şahsiyetlerinden ‘Tigerpalast’ın kurucusu Jonny Klinke gibi ünlü isimlerin desteğini alan tiyatro, gelişimine bizzat katkıda bulundukları “Die Kaes“i üç yıldır Mühendis Mustafa Pekdemir yönetiyor. Dikmen ve Aktay da desteklerini sürdürüyorlar. Bu tiyatroyla ilişkisi önce izleyici, daha sonra teknik sorunlar için gönüllü destekçi, gönüllü teknik danışman olarak başlayan Pekdemir, buranın zamanla her alanda modern teknik gelişmelerden yararlanan bir kurum haline gelmesinin mimarı.

Tiyatronun pandemi dönemini en az zararla atlatabilmesinin de mimarı olan Pekdemir, Almanya’daki kabare alanındaki sanatçıların yüzde 90’ının burada sahne aldığını gururla vurguluyor.

“Die Kaes“im çalışmalarını arka planda destekleyen bir de “Destekleme Derneği“ var. Başkanlığını Ina Then’in ve Başkan Yardımcılığı’nı da Peer-Olaf Hofbauer’in yürüttüğü dernek, tiyatronun ve programlarının tanıtımı için çalışan gönüllü üyelerden oluşuyor.