Doğayla iç içe karne töreni

2023-24 eğitim yılında Berlin’deki okullarda ve Cemevi’inde Alevilik derslerine katılan öğrenciler doğa ile iç içe geçen harika bir etkinlikle karnelerini teslim aldı.

Merhaba (Berlin)

Berlin Alevi Toplumu (BAT) Cemevi Alevilik Dersleri (ARU) Koordinatörü Erdal Çağlar tarafından organize edilen etkinlik Berlin Barfußpark’da (Yalın Ayak Parkında) gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde Cemevi binasında aileleri ile bir araya gelen 180’ye yakın öğrenci ile aileleri ve öğretmenler otobüslerle parka geldi. Karne töreni öncesi öğrenciler ve aileleri eğitmenler ve ARU Koordinatörü Erdal Çağlar gözetiminde park içinde doğal yapı ve malzemelerden hazırlanan yürüyüş parkurları ve bahçeleri gezdi. Bu gezi sırasında çocuklar doğa ile teması bire bir yaşayarak park içinde bulunan bitkileri ağaçları yakından inceledi. Yapılan gezinin ardından hep birlikte piknik yapıldı. Piknik esnasında Müzisyen Uğur Sürücü deyişler türküler seslendirdi.

Yapılan pikniğin ardından ise karne töreni açılışını ARU Koordinatörü Erdal Çağlar yaptı. Alevilik derslerinin önemine ve son çalışmaların hangi aşamada olduğuna dair velileri bilgilendiren Çağlar, okullarda din/inanç tercih kayıt formunda artık ‘Alevilik İnancı’ başlığının da yer aldığına dikkat çekerek “Bu hepimizin büyük bir başarısıdır. Çocuklarını Alevilik derslerine göndermek için çaba harcayan siz velilere, eğitimi destekleyen Cemevi yönetimine, öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Daha yolun başındayız uzun vadede hedefimiz 100 öğretmenle 1000 öğrencimize Alevilik derslerini vermek” dedi.

Çağlar’ın ardından söz alan BAT Yönetim Kurulu üyesi Murtaza Görer ise; aileleri eğitmenleri ve öğrencileri selamlayarak, yüzlerce öğrencinin Alevilik derslerini almasının önemli ve kıymetli olduğuna dikkat çekerek, “Alevilik derslerinin büyümesi için verilen emekler oldukça önemli. Bu konuda duyarlılık gösteren birliğimize beraberliğimize güç katan ailelere ve eğitmenlere, ARU koordinasyonuna bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bu sayının her geçen gün çoğalması Aleviliğin geleceği açısından oldukça önemlidir. Biz Cemevi yönetimi olarak her daim bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiremeye devam edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Murtaza Görer, Erdal Çağlar ve Alevilik dersleri veren öğretmenlerin katılımıyla karneler sahneye davet edilen öğrencilere taktim edildi. Karne töreninin ardından ise Görer ve Çağlar tarafından eğitmenlere verdikleri emeklerden dolayı çiçek takdim edildi.

Karne töreni daha sonra fotoğraf çekimleri ile son buldu.

 Haber ve Fotoğraflar: BAT-Cemevi Basın Ofisi/ Ulaş Yunus Tosun