Dünyanın en büyük yüzen kütüphanesi Ürdün’de ziyarete açıldı

Ürdün’ün güneyindeki Akabe Limanı’na demir atan dünyanın en büyük yüzen kütüphanesi “Logos Hope” ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

AA (Akabe)

Akabe Limanı’nda kütüphanenin açılışı için düzenlenen törene kraliyet ailesinden Prenses Rim Ali’nin yanı sıra askeri ve sivil yetkililer katıldı.

Törende, “Logos Hope”un 2009’dan bu yana dünyanın farklı ülkelerine düzenlediği seferler kapsamında 100 limanda 9 milyon ziyaretçiyi ağırladığı turlara ilişkin video sunumu yapıldı.

Bu faaliyetin kâr amacı gütmediği kaydedilen videoda, gemide 60 farklı uyruktan yaklaşık 400 gönüllünün bulunduğu; aileler için de bir oyun alanı ve bir okulun yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

Gemide kütüphanenin yanı sıra kitap bağışı ve kontrolü, yemek kursu ve yapımı gibi çeşitli faaliyetlerin yapıldığı ifade edildi.

Açılış töreninde, gönüllülerden bazıları geleneksel kıyafetler giyerek ülkelerinin tanıtımını yaptı. Güney Koreli gönüllüler de dans gösteri sundu.

Törenin sponsoru da olan Prenses Rim Ali, Batı’nın, Arapça kitapların tercümesinden faydalandığını, bunun da bilginin daha fazla insana ulaşmasını sağladığını belirtti.

Ülkesinde kitapların kıymetinin bilindiğini söyleyen Prenses Rim Ali, dünyanın en büyük yüzen kütüphanesini karşılamış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Logos Hope” Ürdün’de şubat ortasına kadar ziyarete açık olacak.

Dünyanın en büyük yüzen kütüphanesi

Almanya merkezli “Good Books For All” hayır kuruluşunun bünyesinde yer alan “Logos Hope” gemisi, 1973’te inşa edildi.

Bilim, spor, sanat, edebiyat ve düşünce gibi çok çeşitli konularda yaklaşık 4 bin kitaptan yarım milyon kopyanın bulunduğu “dünyanın en büyük yüzen kütüphanesi” dün Akabe Limanı’na ulaşmıştı.

Ürdün’den önce 4-23 Ocak’ta Mısır’ın Port Said Limanı’nda halka açılan “Logos Hope”, aralık ayında da Lübnan’daki Beyrut Limanı’na demir atmıştı.