Ergül Öğretmen çocuklara resim kursu veriyor

Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz eylül ayında başlayan kursa çocuklar büyük ilgi gösteriyor. Resim kursunu Ergül (Piçak) Öztürk veriyor.

Merhaba (Ulm)

Özel yeteneği olan resim yapmayı her alanda kullanan Ergül Piçak-Öztürk, Türkiye’de çeşitli yerlerde resim sergileri açtı. Cezaevinde kaldığı sürede de resim çalışmalarına katılan Öztürk, bu çalışmalarını her koşulda devam ettirmiş ve küçük-büyük demeden herkese resim yapmayı sevdirmiş.

            Bleichstr. 1 adresinde bulunan Tohum Kültür Merkezi’nde her Cuma saat 17.00’da devam eden resim kursuna, her çocuk, her an başlayabilir. Yani başlamak için belli bir dönemin ve tarihin beklenmesine gerek yok. Ücretsiz olan kursa gelen çocukların boya kalemleri ve kağıtlarını da Tohum Kültür Merkezi temin ediyor.

Ergül (Piçak) Öztürk “resim serüvenini” şöyle aktardı:

“Resme olan ilgim çocukluğumdan beri süregelir. Her çocuk gibi ilk eserlerimi duvarlara çizdim.

       Okul hayatım boyunca sınıfımızın yarısının resim ödevlerini ben yaptım. Lise sondaydık sanırım, yağlı boya çalışmasından dönem notu alacaktık. Bir ayın içinde 20 tabloya manzara resmetmistim. Yıl sonunda açtığımız resim sergisi ilk resim sergim sayılır.

       Bir dönem afiş ve kartpostal çalışmalarım oldu. İlk resim eğitimimi 2005’li yılında Ordu Belediyesi Konservatuarı’nın resim bölümünde değerli hocam Serpil Kazancı’dan aldım. Bir yıl süren ve haftada bir gün 4 saatlik eğitim programında resim yeteneğim biraz daha gelişti.

        Ordu da bir çok resim sergilerine katıldım. Ama ilk kişisel sergimi 2010’da 50 eserimle yine Ordu da açtım.

     Şimdi burada Ulm’de bir resim yapmaya elverişli olmayan koşullarda da olsam çalışmalarına devam ediyorum.

        Beni en çok heyecanlandıran ise Tohum Kültür Merkezi’nde her cuma saat 17’de küçük üstatlarla yaptığımız resim kursu. Çocuklara resimle ilgili bireyler verebilmek beni mutlu ediyor.

          Ulm ‘de küçük üstatlarla eserlerimizi sergileyeceğimiz bir sergi hayalim var. Umarım başarılı oluruz.”