Eski Nazi toplama kampı gardiyanı yargılanıyor

Sachsenhausen’de çalıştığı iddia edilen Josef S, 3 bin 518 cinayete ortak olmakla suçlanıyor.

Merhaba Haber Merkezi

Nazi Almanyası sırasında Berlin yakınlarındaki Sachsenhausen toplama kampında Nazi SS muhafızı olarak görev yapmakla suçlanan 100 yaşındaki eski asker, cinayete suç ortağı olmakla suçlanıyor.

3 bin 518 cinayete ortak olmakla suçlanan sanığın davası, organizasyonel nedenlerle davayı Brandenburg’daki bir cezaevi spor salonuna taşıyan Neuruppin Eyalet Mahkemesi‘nde görülüyor.

Alman gizlilik kurallarına uygun olarak sadece Josef S olarak tanımlanan şüphelinin, 1942 ile 1945 yılları arasında Sachsenhausen’de Nazi partisinin paramiliter kanadının kayıtlı bir üyesi olarak çalıştığı iddia ediliyor.

Şüphelinin avukatı Stefan Waterkamp, Perşembe günü mahkemeye müvekkilinin “konuşmayacağını, sadece kişisel durumu hakkında bilgi vereceğini” söyledi.

Duruşma, davadaki müdahil davacılara bir darbe olarak geldi. Babası kampta öldürülen 79 yaşındaki Antoine Grumbach, sanığın “suçlu olma olasılığını” kabul etmesini istediğini söyledi.

Yetkililer, sanığın ileri yaşına rağmen mahkemeye çıkacak kadar uygun görüldüğünü, ancak mahkemenin her gün oturumda kalacağı saat sayısının sınırlı olacağını söylüyor.

1936 ve 1945 yılları arasında Sachsenhausen’de 200 binden fazla insan tutuldu. On binlerce insan açlıktan, hastalıktan, zorunlu çalışma ve diğer sebeplerden dolayı ve ayrıca tıbbi deneyler ve ateş etme, asma ve gaz verme dahil olmak üzere sistematik SS imha uygulamaları yoluyla öldü.

Uzmanlar 40 bin ila 50 bin arasındaki rakamların muhtemelen daha doğru olduğunu öne sürse de, öldürülenlerin kesin sayısı, yaklaşık 100 binlik üst tahminlerle değişiyor.

Savcı Cyrill Klement mahkemeye verdiği demeçte, “Sanık, öldürme sistemine sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş olan koruma görevini vicdani bir şekilde yerine getirerek, buna bilerek ve isteyerek yardım ve yataklık etti” dedi.

Sachsenhausen’den kurtulan 100 yaşındaki Leon Schwarzbaum, duruşmaya ziyaretçi olarak katıldı. Auschwitz ölüm kampı ve Buchenwald toplama kampından da sağ kurtulan Schwarzbaum, “Bu, öldürülen arkadaşlarım, tanıdıklarım ve sevdiklerim için son suçlunun hala mahkum edilebileceği son duruşma olur umarım” dedi.

Auschwitz Komitesi başkan yardımcısı Christoph Heubner, savunma avukatının sanığın iddialar hakkında yorum yapmayacağını açıklamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi ve şunları ekledi:

“Onu şaşırtıcı derecede sağlam ve hazır buldum. Bir özür dileme gücüne sahip olacak ve aynı zamanda hatırlama gücüne de sahip olacak. Ancak, açıkçası, hatırlamak için güç toplamak istemiyor ve kamplardan sağ kalanlar ve buraya bazı doğruların söylendiğini duymak için gelen öldürülenlerin akrabaları için bu bir kez daha reddetme ve küçümseme anlamına geliyor.”

Duruşma, başka bir yaşlı toplama kampı zanlısının davasının kesintiye uğramasından bir hafta sonra geldi. 

Duruşmaya 19 Ekim’de devam edilecek.

Foto: Marta Moreno – Pixabay