Theater Ulüm’den kilisede özel oyun

Evangelist Kiliseler Birliği’nin düzenlediği ve Ulm Belediyesi, “Demokratik yaşam!” ve Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanlığı’nın desteklediği etkinlikler çerçevesinde, Ulm semtlerinden Wiblingen’deki Evangelist Kilisesinde sahneye çıkan Theater Ulüm, izleyenlere yine çok keyifli bir tiyatro akşamı yaşattı.

Merhaba (Ulm)

Korona nedeniyle pandemi tedbirlerine uyularak gerçekleştirilen etkinlikte, salonu dolduran Türk, Alman ve diğer seyirciler, hem güzel bir tiyatro akşamı hem de daha sonra oyunda islenen konular üzerine, oyucularla birlikte Göç ve Entegrasyon ile ilgili yarım saatlik bir söyleşi yaptılar.

“Oh Gott, die Türken integrieren sich!” isimli oyunundan 45 dakikalık bir bölümü sahneleyerek, özel bir oyun oynayan Theater Ulüm, işlediği bıçak sırtı konulara rağmen, izleyenleri yine kahkaha tufanına tuttu.

Oyunun sonunda söz alan Türkiyeli ve Alman seyirciler Göç, Entegrasyon ve ön yargılar üzerine kendilerinin ve çocuklarının yaşadıkları günlük gelişmeleri aktararak, fikir alış verisinde bulundular ve yabancı düşmanlığına karşı hep birlikte amansız bir mücadele vermenin zorunlu olduğunun altını çizdiler.

Rahip Andreas Wündisch ise yaptığı konuşmada, Oynadığı oyunlarla Alman, Türk ve diğer izleyicileri bir araya getiren Theater Ulüm’ün Entegrasyon bağlamında ve ön yargıların kırılması için çok önemli bir görevi büyük bir başarıyla gerçekleştirdiğini belirterek, kendilerine teşekkür etti.

Oyunda rol alan Atilla Cansever, Hatice Onar, Aylin Ergün, Said Fırat, Arda Erdoğan ve Nisa Çekmeci seyircilerin uzun alkışlarıyla uğurlandılar.