Gazze’deki gazetecilerin güvenliği için çağrı

Asya-Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA), İsrail-Filistin çatışmasında gazetecilerin zarar görmesinin ardından, tüm kurum ve kuruluşlara gazetecilerin güvenliğinin sağlanması için tedbir alınması noktasında çağrıda bulundu.

Merhaba Haber Merkezi

OANA’dan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’de İsrail ile Filistinliler arasında devam eden krizin bölgedeki gazetecilerin güvenliğini tehdit edecek düzeye ulaştığı belirtilerek, “Gazeteciler olarak, karşı karşıya kaldığımız tüm zorluklara rağmen büyük bir özveriyle sadece görevimizi yerine getirdiğimiz için ağır bir şiddetin hedefi haline geliyoruz. İnsan haklarını ve uluslararası hukuku da gerçekten ihlal eden böyle bir eylemin mağduriyetinin hiçbir mazereti olamaz.” ifadelerine yer verildi.

OANA olarak tüm gazetecilerin emniyeti ve güvenliği için mücadelelerini yineledikleri kaydedilen açıklamada, gazetecilerin hayatlarının kutsallığının vazgeçilmez görüldüğü de vurgulandı.

Açıklamada, OANA’nın bölgede çalışan gazetecilerin güvenliği konusunda derinden endişe duyduğu ifade edilerek, tüm saygın haber ittifakları için sahada görev alan gazetecilerin güvenliğinin çok önemli olduğu vurgulandı.

OANA, son olarak açıklamasında, tüm kurum ve kuruluşlara gazetecilerin güvenliğini sağlamak için en üst düzeyde tedbirler almaları noktasında çağrıda bulundu.

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA) de dün yaptığı yazılı açıklamada, kriz bölgelerinde görev alan gazetecilerin güvenliğinin sağlanması için acil çağrı yapmıştı.

Güney Lübnan’da Reuters’tan bir kameramanın öldürüldüğü, AFP ve Al Jazeera’den gazetecilerin görevlerini yerine getirirken yaralandığı trajik olaydan sonra derin üzüntülerin dile getirilerek, olayın kınandığı belirtilen açıklamada, “Çatışan taraflara, İsrail içerisinde ve çevresindeki kriz bölgelerinde sahadan haber aktaran gazetecilerin güvenliğinin sağlanması için çağrıda bulunuyoruz.” ifadesi yer almıştı.