Geislingen “Gençlik“ Derneği 40. mücadele yılını kutladı


Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)’e bağlı Geislingen Gençlik Spor ve Kültür Derneği 40. mücadele yılını “Birlik ve Dayanışma” motosu altında Geislingen Jahnhalle de coşkulu bir şenlikle kutladı.


Yaşar Tan (Geislingen)

Geislingen Göçmen Kadınlar Birliği’nin desteklediği ve iki yüzün üzerinde emekçinin katıldığı şenliğe, IG Metall ve DGB sendika şube başkanları, SPD ve Yeşiller’den belediye meclis encümenleri ve ilçe yöneticileri, Alevi dernek yöneticileri de katıldı. Etkinliğe ayrıca Geislingen Belediye Başkanı, Göppingen Nazifrei derneği, Protestan Kilisesi dekanı, AK Asyl ve diğer bir çok kişi ve kurumdan da kutlama mesajları gönderdi.

Sunuculuğunu Hafize Aydoğan ve Silvan Bozkurt’un yaptığı şenlğin açılış ve selamlama konuşmasını yapan dernek Başkanı Sevgi Aslanboğa, 40 yıllık dernek çalışmalarını kısaca özetlediği konuşmasında, “İstisnasız tüm ülkelerde emekçilerin yaşam koşullarının her gün biraz daha kötüleştiği, yoksulluğun daha geniş kesimler içerisinde yaygınlaştığı, savaşlarla halkların düşmanlaştırıldığı, ırkçılık, milliyetçilik ve gericiliğin körüklendiği bir süreç yaşanırken, bu tablonun değişmesi ancak biz emekçilerin örgütlenerek, birlikte mücadele etmesiyle mümkün olacaktır. Bunun olanakları da bugün dünden daha fazladır. Böyle biraya gelişlerimizin önemi, elele vermemizin gerekliliği bugün, dünden daha fazladır“ dedi. Aslanboğa, Ocak ayında Gençlik derneğinin yapacağı kongresine dikkat çekerek “İşçi ve emekçi arkadaşları bu süreçte tartışmalara katılmaya, derneğimize üye olmaya, çalışmalarımıza katılarak işçi ve emekçilerin dostluğunun gelişmesi için daha fazla katkı sunmaya davet ediyorum“ dedi.

Konuşmanın sonra “Şiddet yerine dans‘ mottosu ile sahne alan Hip-Hop Gonzales grubu sahneledikleri güzel dans gösterisiyle katılımcılardan yoğun alkış aldılar. Daha sonra halk müziği sanatçısı Aytül Özel (ve Grubu) Anadolu’nun çeşitli yörelerinden türküler söylerken, katılımcılar yer yer birlikte söyleyerek, halaylar ve alkışlarla eşlik ettiler. Etkinliğin devamında DİDF Jugend üyesi Aylin Yalçınkaya sahnede gitarı ile farklı dillerde güzel sesi ile şarkılar söyleyerek izleyicileri büyülerken, DIDF Jugend genç kadın aktivistleri sahnede Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe dikkat çeken tiyatral bir sunum gerçekleştirdiler.

Kutlama için söz alan IG Metall Göppingen/Geislingen Şube Başkanı Martin Purschke, “Sadece bugünkü gibi güzel kültürel etkinliklerle tanımıyoruz sizi, WMF ve diğer bir çok işyerinde işçilerin hak alma mücadelesinde birlikteydik. Irkçılığa ve savaş karşı mücadelede, barış eylemlerinde hep birlikteydik, birlikte olacağız. Nice mücadele yılları dileğiyle. Gençlik derneği iyiki varsınız, hep var olun, birlikte güçlüyüz“ dedi.

Etkinliğe Türkiye’den katılarak sahne alan sanatçı Apolas Lermi, gitar, üflemeli ve vurmalı çalgılar eşliğinde okuduğu bir birinden güzel Türkçe ve Rumca Karadeniz türkülerinin yanı sıra Dersim bölgesinden Zazaca parçalar okuyarak katılımcılara güzel bir müzik ziyafeti verdi. Şenlik, Aytül Özel ve grubunun tekrar sahne alması ile çekilen halaylarla geç saatlere kadar sürdü. Etkinlikte çocuklara sunulan resim atölyesinde Ressam Şükrü Kılınç yönetiminde Barış temalı resim boyama çalışması yapıldı.