Sokağın fotoğrafçısı Roland Hägele sonsuzluğa uğurlandı


Ali Çarman: Roland, tam anlamıyla ilerici, gerçekçi ve yüreği sevgi ile dolu bir insandı. Ne mutlu ki onunla tanışıp dost olmuşum…


Haber-Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart)


Uzun yıllardır Stuttgart’ta yaşayıp sokak hareketinin bizzat içinde olmamdan kaynaklı çok sayıda gazeteci ve fotoğrafçı ile tanışıp dost olduk. Birlikte kahve içip ırkçılık, ayrımcılık, savaş, ekonomik zorluklar hatta Türkiye’de olup bitenler üzerinde sohbetlerimiz oldu. Bazı günler hep birlikte polisin biber gazını dahi yedik.

İşte bunlardan birisi dostumuz Roland Hägele geçtiğimiz günlerde (16 Ekim 2023) bedenen aramızdan ayrıldı.

Teknolojik gelişmenin üst seviyelerde olduğu ve dijitalleşme çağı olarak anılan bu dönemde bugünlerde büyük küçük demeden herkesin elindeki telefon ile fotoğraf çektiğine tanık oluyoruz. Bu bir güzellik ama bir bozuşmayı da beraberinde getiriyor.


Zamanı ve hareketi geleceğe taşımayı iş edinen fotoğrafçılar için içinden geçilen dönem zorluklarla dolu bir dönem. Uzun süren bir hastalık ve tedavinin ardından sessizce aramızdan ayrılan Roland Hägele de bilerek bu yolu, fotoğrafçılık yolunu seçmişti.


Roland, kararlı bir antifaşist ve tutkulu bir fotoğrafçıydı. Kemoterapi sonrası hastahane çıkışında ANTİFA tişörtü giyecek kadar yüreği gençti.
Stuttgart’ta neredeyse hiçbir miting ya da gösteri onsuz geçmezdi. Boynunda fotoğraf makineleri ve yüzünde eksik olmayan gülümseme ile uzun yıllar boyunca Stuttgart sokaklarındaki toplumsal hareketi belgeledi.

Mega proje olarak lanse edilen ve milyarların toprağa gömülmesi demek olan Stuttgart 21’e karşı sürdürülen direnişi, başladığı günden itibaren anbean kayıt altına alan Roland‘ın bu emeğinin karşılığı olarak çektiği fotoğrafların bir kısmı önümüzdeki yıl bazı galeri ve müzelerde “Sokak Direnişi” olarak sergilenecek.

Stuttgart/Wald-Friedhof’da (orman mezarlığı) düzenlen veda törenine; ailesi, yakınları, dostları katıldılar. Gösterişten uzak sade bir tören düzenlendi. Die Linke/Sol Parti’nin eyalet yöneticisi ve çocukluk arkadaşı Dagmar Uhlig, Roland’ı uğurlama törenindeki konuşmasının başlangıcında ‘’ Roland bir işçi çocuğu olarak işçi sınıfının birlik dayanışma mücadele günü olan 1 Mayıs 1957’de doğdu. Ve bütün yaşamı boyunca daha güzel bir yaşam ve dünyanın mücadelesini verdi.’’ dedi.
Cenaze töreninin ardından Roland’ın küllerini taşıyan muhafaza kabı usulca bir ağacın dibine bırakıldı. Sırasıyla önce ailesi, yakınları ve dostları saygıda bulunup kırmızı güller bıraktılar.


Roland, tam anlamıyla ilerici, gerçekçi ve yüreği sevgi ile dolu bir insandı. Ne mutlu ki onunla tanışıp dost olmuşum. Anısına saygıyla