Göçün 60. yılında Edebiyat Ödülleri verildi

Türkiye’den Almanya’ya iş göçünün 60. yılı dolayısıyla Dünya Verlag tarafından düzenlenen Edebiyat Yarışması’nın ödülleri Köln’de düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

Wallraf-Richartz Müzesinde birçok kuruluş, kurum ve edebiyat severin katılımıyla gerçekleşen törende öykü ve şiir dalında ödüller verildi.

Öykü dalında birinciliği “Cafe Osman” adlı Almanca eseriyle Hatice Aksoy, ikinciliği “Opera” adlı Türkçe eseriyle Orhan Aras, üçüncülüğü “Die Hände meiner Mutter” adlı Almanca eseriyle Esra Canpalat adlı.

Şiir dalında ise birincilik ödülünü “Herzensanker” adlı Almanca eseriyle Tamer Düzyol, ikincilik ödülünü “İki Vatan, Bir İnsan” adlı Türkçe eseriyle Cafer Cebe ve üçüncülük ödülünü “Dede” adlı Almanca eseriyle Yasemin Bertel adlı.

Birincilik ödülü bin euro, ikincilik ödülü 600 euro, üçüncülük ödülü 400 euro olan yarışmada, mansiyona değer görülen katılımcılar ise kitap seti verildi.

Moderatörlüğünü kabaretist, oyuncu ve rejisör Aydın Işık’ın yaptığı ödül töreninde NRW-Uyum Meclisleri Başkanı Tayfun Keltek, Yazar Kemal Yalçın, Yazar Yücel Feyzioğlu ve Dünya Verlah sahibi yazar Şakir Bilgin birer konuşma yaptılar.

(Yeni Hayat))