Göppingen’de 8 Mart gösterisi

Göppingen/Geislingen Göçmen Kadınlar Birliği ve Courage kadın derneğinin ortaklaşa düzenlediği kutlamalarla 8 Mart etkinliği gerçekleşti.

Yaşar TAN (Göppingen)

Dünya ve Almanya’nın birçok kentinde olduğu gibi 8 Mart Dünya Emekci Kadınlar Günü, Göppingen şehir merkezinde, Göppingen/Geislingen Göçmen Kadınlar Birliği ve Courage kadın derneğinin ortaklaşa düzenlediği kutlamalarla gerçekleşti. Göppingen belediye başkanı Alexander Maier, kadın dernekleri konuşmacıları kadınların eşitlik istediğini söylediler. Türkiye ve Suriye’deki depremde en çok acı çekenlerin yine kadınlar olduğunun altı çizildi.

Ver.di’nin çağrısı üzerine kadınların çalışmış oldukları alanlarda grev çağrısına uyarak, kadınlar bugün işi bırakıp sokaklarda grev için yürüdükleri anımsandı. Özellikle kreşler ve hastanelerde kadınlar iş verenlere önemli mesaj verdiler. İnsanca bir yaşam için daha fazla ücret ve kadın erkek ücretleri arasında eşitlik talep ettiler. Geleceğin kadınları olan küçük büyük kız çocuklarının dans gösterileri alkışlarla ve coşkuyla seyredildi.

Göppingen’de yağmur yağmasına rağmen kadınlar eylemlerini sürdürmeye devam ettiler.