Ulm’da iki ayrı yerde 8 Mart kutlandı

İlk eyleme sadece kadınlar katılırken, ikinci eylem karma olarak gerçekleştirildi.

Merhaba (Ulm)

Şehir merkezinde bir saat 16.00’da bir de saat 17.00’de olmak üzere iki ayrı eylem gerçekleştirildi. Eylemin ilki Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) tarafından gerçekleştirildi. Bu eyleme daha önceden de duyurulduğu gibi, erkeklerin katılması istenmedi. Pankart ve dövizlerin açıldığı sadece kadınların katıldığı eylem oldu.

“Kadın Grevindeyiz” çağrısıyla düzenlenen gösteriye yurtsever kadınlar, Mor-Kızıl Kollektif ve ileri, devrimci-demokrat Ulm’lü göçmen kadınlar destek verdi. Ulm Münsterplatz’da toplanan kadınlar, şiddete, savaşa, yoksullaşmaya karşı açtıkları döviz ve sosyalist kadın Clara Zetkin’in “Vardık, Varız, Varolacağız” pankartı arkasında gösteriye devam ettiler.

            İkinci eylem, Yeni Kadın, YDG, Rebel, MLPD ve InterBündnis tarafından düzenlendi. Yeni Kadın ve MLPD adına Almanca konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda 8 Mart’ın mücadele günü olduğu ve özünü kimsenin değiştiremeyeceğine vurgu yapıldı. Jin Jiyan Azadi sloganlarının atıldığı etkinlikte Almanca pankart açıldı. Kurulan çadır etrafında 8 Mart bildirileri dağıtıldı. Yaklaşık bir saat süren etkinlik coşkuyla son buldu.

Neden iki ayrı etkinlik

            SKB ve diğer kurumlardan da bazı kadın bireyler yıllardır dillendirdikleri “8 Mart ve 25 Kasım eylemlerine erkekler katılmasın” hatta “Katılmalarını istemiyoruz” istemi ilk kez bu gösteride hayat buldu. SKB çevresinin dışında, farklı kurumlardan bireyler de eyleme katılarak destek verdi.

            İkinci eylem bu tartışma ortamında karma olarak gerçekleştirildi. İlk eyleme katılan bazı kadınların buraya da destek verdikleri görüldü.

            Merhaba’nın notu: Bu iki eylemin zarardan ziyade, yarar sağladığını düşünüyor, önümüzdeki 25 Kasım ve sonrası yine 8 Mart’ta ortak çözüme vesile olacağı kanısındayız. Düşünmekten öte, her iki gösteride de başta kadınlar olmak üzere, erkekler de ortak çözüm bulma konusunda olumlu görüş belirttiler. Yine gazete olarak, önümüzdeki 8 Mart ve 25 Kasım eylemlerinin, Türkiye’nin çoğu yerinde olduğu gibi, erkeklerin katılmadığı gösterilere sahne olacağını öngörüyoruz.

            Kurumlar arası görüşmelerin erken başlaması için, gazete olarak da önceden hatırlatmada bulunacağız.