Hatay’da depremin neden olduğu yıkım havadan görüntülendi


Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından pazartesi akşamı da Defne ilçesinde meydana gelen depremle bir kez daha sarsılan Hatay’da, havadan çekilen görüntüler yıkımın boyutunu ortaya koydu.

Merkez üssü Maraş olan 6 Şubat depremlerinin ardından kent merkezinde çok sayıda yıkımın gerçekleştiği Hatay, pazartesi akşamı da (20 Şubat) Defne ilçesinde saat 20.04’te 6,4 büyüklüğündeki deprem ve devamında Samandağ ilçesindeki artçılarla sarsıldı.

Maraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından Antakya ve Defne ilçelerinde yıkılan veya ağır hasarlı çok sayıda bina, helikopterden görüntülendi.

Tarihi yapılar

Görüntülerde, depremler nedeniyle zarar gören çok sayıda tarihi yapı da dikkat çekti.

→ 6 Şubat depremlerinde Hatay’da; 700 yıllık olduğu tahmin edilen Meryem Ana Ortodoks Kilisesi, İskenderun Latin Katolik Kilisesi, Antakya Protestan Kilisesi, Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi, Antakya Sinagog’u ve Habib-i Neccar Camii büyük zarar gördü. Tarihi yapılardan bazıları ise tamamen yıkıldı.

Öte yandan, bölgede dünkü depremde yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı, Maraş merkezli depremlere ilişkin çalışmaların ise devam ettiği belirtildi.