Hollanda’dan koronaya yakalanan sağlık çalışanlarına tazminat

TASARI DANIŞTAY’DA – Hollanda Uzun Süreli Bakım ve Spor Bakanı Helder, çalışırken COVID-19’a yakalanan ve hastalığın uzun süreli sorunlarından etkilenen sağlık çalışanlarına bir kereliğine 15 bin Euro tazminat ödenmesi için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Merhaba Haber Merkezi

Hollanda hükümeti, COVID-19 pandemisinin “ilk dalgasında” işyerinde virüse yakalanan ve bu nedenle uzun süreli sorun yaşayan sağlık emekçilerine bir kereliğine 15 bin Euro’luk tazminat ödemeye hazırlanıyor.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, konuyla ilgili açıklama yapan Uzun Süreli Bakım ve Spor Bakanı Conny Helder, planlanan tazminat ödemesinin “maluliyet yardımı veya geçiş yardımı” olarak değil, “sağlık çalışanlarının yaşadığı acıların tanınması” için yapılacağını söyledi.

Buna göre, Hollanda hükümetinin hazırladığı “isteğe bağlı tazminat” planından, Mart-Haziran 2020’de COVID-19 hastalarına doğrudan bakım sağlayan, bu kişilerle yakından ilgilenen, bu sırada kendileri de virüsü kaparak uzun süreli şikayetleri olan sağlık çalışanlarI yararlanabilecek.

Tasarı tavsiye için Danıştay’da

Söz konusu tasarı, 28 Eylül’de Danıştay’a gönderildi. Hükümet, Danıştay’dan böyle bir genel ödeneğin yasal dayanağı ve istenmeyen bir emsal oluşturup oluşturamayacağı konusunda tavsiye talep etti.

Hollanda hükümeti ayrıca bu miktarın diğer devlet yardımlarına kıyasla adil olup olmadığını değerlendirmesini de istedi. Danıştay’ın tavsiyesi doğrultusunda Hollanda hükümeti öneriye son şeklini verecek.

Hükümetin kararıyla daha önce Hollanda’da gençlik bakımında şiddete uğrayan kişiler ile 1995’teki Srebrenitsa katliamı sırasında bölgede görevli Hollanda birliği (Dutchbat 3) personeli ve translara 5 bin Euro, Q humması hastalarına ise 15 bin Euro tazminat ödenmişti.

Sendikalardan eleştiri

Öte yandan, ülkedeki sağlık emekçilerinin bağlı olduğu sendikalar, Hollanda hükümetinin tazminat planını yetersiz buldu.

Tasarıyı eleştiren sendikalar, düzenlemenin sadece ilk dalga değil, tüm salgın boyunca COVID-19’a yakalanan ve uzun süre sorun yaşayan sağlık çalışanlarını da kapsaması gerektiğinin altını çiziyor.

Sendikalar, Eylül ayı başında, COVID-19 nedeniyle uzun süreli sorunlar yaşayan sağlık çalışanlarına tazminat verilmesi için yasal yollara başvuracaklarını ve mahkemeye gideceklerini açıklamıştı.