Irkçı NSU cinayetlerinin 10. yılında Ulm’da miting düzenlendi

Almanya’da ırkçı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü’nün (NSU) 10 yıl önce 9 göçmen ve bir polisi öldürdüğü seri  ırkçı cinayetlerle ilgili olarak “Sorumlular bulunsun, adalet sağlansın” şiarıyla Ulm’da bir miting düzenlendi.

Merhaba (Ulm)

Yerli ve göçmen gençlik kurumlarının oluşturduğu ırkçılığa karşı 731 komitesinin çağrısı ile düzenlenen miting, Münster Katedrali önündeki alanda yapıldı.

Irkçı katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının açıldığı, mumların yakıldığı etkinlikte, yaşamını kaybedenlerin, nerede ve nasıl katledildikleri anlatıldı. Komite adına yapılan konuşmada “NSU’lu ırkçı faşistlerle yakın işbirliği içinde olan, destek veren bütün kesimlerin yargı önünde hesap vermesi gerekiyor. Bu yapılmadığı sürece istihbarat ve güvenlik birimleri içinde ırkçı örgütlenmeler varlığını sürdürmeye devam edecektir. Bu dava bizim için hiç bir zaman kapanmayacaktır. Irkçı cinayetlerin işlenmediği, ırkçı örgütlenmelerin dağıtıldığı, herkesin ayrımcılığa uğramadan özgürce birlikte yaşadığı bir ırkçılığa karşı mücadelemiz devam edecektir.

Bugün ırkçılığa, faşizme, ayrımcılığa karşı her alanda güçlü bir antifaşist mücadeleye ihtiyacımız var. Göçmenlerin bu mücadele içinde yer alması büyük bir önem taşıyor.” dendi.

100 civarında kişinin katıldığı mitinge, ANTIFA, AGİF, DİDF, DGB Jugend,  DİDF Jugend, Grünen Ulm, Jusos, Rebell, Youngstruggle gibi yerli ve göçmen ağırlıklı gençlik kurumları katılırken, etkinlik yapılan konuşmaların ardından sona erdi.