Irkçı NSU, “yargılandığı” Münih’te de lanetlendi

NSU cinayetlerinin ortaya çıkmasının 10. yılında pek çok kentte eylemler düzenlendi. Eylemlerden biri de NSU mahkemesinin kurulduğu Bavyera’nın başkenti Münih’te gerçekleştirildi. -FOTO GALERİLİ-

Merhaba (Münih)

Münih’te DİDF Jugend, DGB Gençlik, Verdi Gençlik, VVN-BDA, Kreis Jugendring, Antifa Stamtisch ve SDAJ’nın çağrısıyla, cinayetleri işleyen ırkçı Neonazi örgüt NSU’nun ortaya çıkmasının 10. yıl dönümünde (4 Kasım), NSU Davası’nın görüldüğü Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin önünden başlayıp Stachus Meydanında bitecek bir yürüyüş düzenledi.

Yapılan açıklamada “Mahkeme kararının sonlanmasından yıllar sonra bile NSU ağının arkasında kimlerin olduğu hala belirsizliğini koruyor. Özellikle Münih de sağ terör örgütlerinin gerçekleştirdiği bir çok eylem var. Oktoberfest saldırısında 12 kişi, NSU cinayetleri Habib Kılıç ve Thedoros Bulgaridis, 2016 yılında OEZ-Olimpiya Alışveriş Merkezi’ne yönelik 9 kişinin ölümü ile sonuçlanan ırkçı saldırı. Tüm bu katliamlara karşı mücadele etmek sorumluluğumuzdur” denildi.

Dünkü eyleme 300 civarında kişi katıldı. DİDF Jugend, DGB Jugend, SDAJ ve Antifa Stammtisch adına konuşmalar yapıldı. NSU davasının görüldüğü mahkemenin önünde başlayan eylem coşku ve sloganlarla Karls Platz-Stachus meydanına kadar yürüyüş yapıldı. Konuşmalarda, faşizme ve ırkçılığa karşı mücadelenin devam edeceği belirtildi konuşmalarda.