Kadın Bürosu’ndan “İstanbul Sözleşmesi” eylemi

Ulm şehir merkezinde gerçekleştirilen eylemde, İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesi çağrısında bulunuldu.

Merhaba (Ulm)

Ulm Şehir Belediyesi bünyesindeki Ulm Kadın Bürosu’nun çağrısıyla, İstanbul sözleşmesini savunmak ve tekrardan imzalanıp yürürlüğe konulmasını, ayrıca geçen yıl Türkiye’ de katledilen 302 kadını anmak amacıyla etkinlik düzenlendi. Ulm Belediyesi’nin yanı sıra çok sayıda parti, sendika ve içlerinde resmi kurumların da destek verdiği eylem, şehir merkezinde bulunan Münsterplatz Meydanında gerçekleştirildi. Etkinlik 26 Temmuz Pazartesi günü öğlen saat 12.00’de başladı.

“Istanbul-Konvention rettet Leben!” (İstanbul Sözleşmesi Yaşatır) mottosuyla gerçekleştirilen eylemde, bu sloganın harflerini 31 kadın tuttu ve üzerinde “302 kanlı el izi” görselinin bulunduğu şerit şeklindeki büyük bir beyaz pankart alana serildi. Her el, katledilen 302 kadını simgeledi.

Yapılan konuşmalarda, “İstanbul sözleşmesi hayat kurtarır ve bu nedenle 1 Temmuz itibarıyla çıkılan sözleşmeye Türkiye tekrar geri dönsün” denirken, Almanya’da da geçtiğimiz yıl 122 kadının erkekler tarfından katledildiğini altı çizildi.

Etkinliğe Türkiyeli göçmen kadın kurumlardan Alevi Kültür Merkezi (AKM) Ulm – Kadınlar Kolu, HDB ve Mor-Kızıl Kolektif’ten temsilciler de katıldı.