Liderlerden tebrik: Emekçinin yanında olmanın semeresi, herkese ilham versin

Brezilya Devlet Başkanı Lula, ABD siyaset sahnesinin en solcu ismi Sanders, İspanya Başbakanı Sanchez, Fransa’nın Yeni Halk Cephesi’ni tebrik mesajlarında, ilerici güçlerin biraraya gelip emekçiden yana olmanın semeresini topladığını belirtti.

Fransa’da iki turlu genel seçimlerden sürpriz şekilde birinci çıkan Yeni Halk Cephesi (NFP) isimli sol ittifakı, özellikle dünyanın solcu liderleri tebrik etti.

Daha önce Yeni Halk Cephesi’nin öncü partisi Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon’la biraraya gelmiş olan Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, tebrik paylaşımında, “Fransız siyasetçilerin aşırılıkçılığa karşı birleştiğini” söyledi.

LULA: GÜNEY AMERİKALILAR İÇİN İLHAM KAYNAĞI

Eski sendika lideri Lula, “Fransa’daki sonuç ve Britanya’da İşçi Partisi’nin zaferinin, demokrasi ve sosyal adaletin savunulmasında ilerici kesimler arasındaki diyaloğun öneminin altını çizdiğini” belirterek ekledi:Play Video

“Güney Amerikalılar için ilham kaynağı olmalı.”

ABD siyaseti nezdinde “sosyalist” diye nitelenen, geçmişte Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için yarışmış olması nedeniyle tüm dünyada tanınan ilerici siyasetçi Bernie Sanders da Fransız solunu “aşırı sağcılığa karşı mücadele etmesi ve kazanması” nedeniyle kutladı.

SANDERS: EMEKLİLİK YAŞINI DÜŞÜR, ASGARİ ÜCRETİ YÜKSELT

Emekçi haklarının, sendikal mücadelenin savunucusu Sanders, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un neoliberal politikalarının ters teptiğine işaret etti:

“Basit bir gerçek var: Siyasetçiler çalışan ailelerin yanında yer alırsa, çalışan aileler de sizin yanınızda olur. Görünen o ki, emeklilik yaşını düşürmek ve asgari ücreti yükseltmek çok popüler.”

Macron’un neoliberal politikalarının tersini savunan Yeni Halk Cephesi, akaryakıt ve gıda gibi temel ihtiyaç maddelerine zamları sınırlayan tavan fiyat uygulaması getirmek, asgari ücreti ayda net 1600 euroya çıkarmak, kamu sektörü çalışanlarının ücretlerini artırmak, kira yardımlarını yüzde 10 artırmak, emeklilik yaşını 60’a indirmek ve servet vergisi koymak istiyor.

Filistin devletini resmen tanıma sözü veren sol ittifakın vaatleri arasında Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’da uluslararası hukuka uymadığı sürece İsrail’e karşı yaptırım uygulamak da var.

SANCHEZ: TOPLUMCU SOLUN YÜKSELİŞİ

İspanya’da sosyal demokrat çizgideki Sosyalist İşçi Partisi’nin lideri, Başbakan Pedro Sanchez, Fransa’nın “aşırı sağı reddetmesini” övdü, “halkın sorunlarını ciddi ve cesur politikalarla ele alan toplumcu solun” yükselişini memnuniyetle karşıladı.

‘TOPLUMSAL İLERLEMEYE EVET, ÖZGÜRLÜKLERDEN GERİ ADIMA HAYIR’

“Bu hafta, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden ikisi, İspanya’nın bir yıl önce seçtiği yolun aynısını seçti: Aşırı sağın reddedilmesi ve ciddi ve cesur politikalarla insanların sorunlarına çözüm getiren toplumcu sola kararlı bağlılık” diyen Sanchez, Fransa’da sol ittifakın beklenmedik birinciliği ile Britanya’da soldan merkeze kayan İşçi Partisi’nin Muhafazakar Parti’nin başarısızlıklarının ardından beklenen seçim zaferini aynı kefeye koydu.

Fransa ile Britanya’nın “ilerlemeye ve toplumsal ilerlemeye EVET, hak ve özgürlüklerden geri adım atmaya HAYIR” dediğini dile getiren İspanya Başbakanı, “Aşırı sağla anlaşma yapılmaz, ülke yönetilmez” diye ekledi. (artı gerçek)