Lise denklik başvuruları başladı

Anadolu Üniversitesi’nin Batı Avrupa merkezinden yapılan bildiride 2024-2025 öğretim yılı için lise denklik belgesi ile kesin kayıt başvuruları başladığı bildirildi.

Tevfik ŞENDÖL (Köln)

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi olarak 1987-1988 öğretim yılından bu yana Avrupa yaşayan vatandaş, soydaş ve Türkçe bilen herkese sunmakta olduğumuz yükseköğretim programlarımıza 2024-2025 öğretim yılı için  lise denklik belgesi ile kesin kayıt başvuruları başladı.

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa İrtibat Bürosu Yöneticisi Selahatdin Tarhan,’’ Lise öğrenimini bulunduğu ülkenin okullarında (Türkiye Liseleri dışında) bitirmiş olanların sınavsız girme hakkı bulunmaktadır. Bu öğrenci adayları bitirdikleri okulun kendine vermiş olduğu mezuniyet belgelerine (diploma/karne vb.) yaşadıkları bölgedeki T.C. Başkonsoloslukları bünyesinde yer alan Eğitim Ataşeliklerinde denklik alarak sınava girmeden doğrudan kayıt yaptırabileceklerdir.

Denklik alma işlemine ilişkin süreç ve gerekli belgeler hakkında ayrıntılı bilgi T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın https://edenklik.meb.gov.tr/ web adresinden edinilebilir. Denklik belgesi alındıktan sonra kesin kayıt başvurusu https://aoskayit.anadolu.edu.tr web adresimiz üzerinden yapılabilmektedir. Kesin kayıt başvurusuna ilişkin ayrıntılı bilgi http://ana.do/4eK duyurumuz içinde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmadan önce mutlaka bu adreste yer alan başvuru kılavuzunu okuyunuz. Avrupa’da yaşayan vatandaş, soydaş, Türkçe bilen, lise eğitimi yukarıda açıklanan koşullara uyan herkesi en güncel bilgilerle dolu programlardan birinde öğrenci olma yolunda adım atmaya ve kariyerlerine güç katmaya bekliyoruz ’’ diye bilgilendirdi.

Geniş Bilgi:

Anadolu Üniversitesi  Batı Avrupa İrtibat Bürosu Yöneticisi

Selahatdin Tarhan

Büro Telefon: 00 49 221 277 4950

(Hafta İçi Arama Saatleri: 8.30 – 12.00 ve 13.00 – 17.00)

Adres: Friesenplatz 13

 50672 Köln

Deutschland