MEVLÜDE ANA’NIN HAYATI KİTAP OLDU

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçı saldırganlar tarafından evleri kundaklanan ve çıkan yangında 5 aile bireyini yitiren Mevlüde Genç için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) destekleriyle hazırlanan “Bilge Ana Mevlüde Genç” isimli prestij kitabın galası Köln’de yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile çekilen “Bilge Ana Mevlüde Genç” belgeseli ve bu belgeselde yer alan röportajların deşifrelerinden hazırlanan kitabın tanıtım toplantısı Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirildi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) destekleriyle; Türkçe, Almanca ve İngilizce olarak okuyucuya sunulan ve belgeselle aynı adı taşıyan kitap, Mevlüde Genç’in; hayatını, aldığı ödülleri ve vasiyetini içeriyor.

Kitabın ve belgeselin gala programında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, belgesel ve kitap çalışmasıyla Mevlüde anneyi hem Türk hem de Alman toplumuna daha iyi tanıtmak istediklerini ifade etti. Gazetemize iletilen açıklamanın devamı aşağıda.

MEVLÜDE GENÇ AFFETME ERDEMİNİ HATIRLATTI

Mevlüde ve Durmuş Genç’in bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en büyük acılardan birini yaşağını belirten Eren, “İki evlatlarını, iki torunlarını bir de yeğenlerini ırkçı bir saldırıda kaybettiler. Gencecik fidanları toprağa verdiler. Fakat Mevlüde teyzemiz bu elim hadise yaşandıktan sonra vakur davranışıyla, bilgeliğiyle bizlere bir şey öğretti, bir ders verdi, affetme erdemini hatırlattı. Yaratılanı severiz yaratandan ötürü düsturunu kendi hayatında yaşayarak bizlere gösterdi. Mevlüde Teyze aynı zamanda bu tutum ve dayranışıyla geçen sene 60’ıncı yılını kutladığımız Almanya Türk toplumunun da bu topraklarda kalıcı olduğunu gösterdi” dedi.

Mevlüde Genç’i bu tutum ve davranışa iten unsurların; Anadolu irfanı temeline dayanan kendi kültür ve geleneklerimizden gelen anlayış olduğunu söyleyen Eren, bu anlaşın Almanya Türk toplumuna önderlik etmesini dilediğini belirtti.

Eren konuşmasında Mölln ve Solingen saldırıları, NSU cinayetleri ile Hanau terör saldırılarını da  hatırlattı. 

İYİ OLALIM HER ZAMAN KARDEŞ OLARAK YAŞAYALIM

Mevlüde Genç ise programda yaptığı konuşmasında şunları kaydetti; “Sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, beraberlik içinde acı ve tatlı günümüzde hepimiz bir arada yaşıyoruz. Birbirimize olan sevgi ve saygımızı hep kalbimizde taşıyalım. Bu ülkede yaşıyoruz, torunlarımız burada, burada insanlarımız çoğalsın, her zaman için birbirimize hoşgörülü davranalım. İyi olalım her zaman kardeş olarak yaşayalım.” dedi.

Galaya ırkçı saldırıda 5 evlatlarını yitiren Mevlüde Genç, Durmuş Genç, ailenin fertleri ve YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Münster Başkonsolosu Ahmet Davaz, eski Köln Belediye Başkanı Fritz Schramma ile davetliler katıldı.