SLOVAKYA


70 km’lik yol

Çekya’dan sonra giriş yapılan ve 70 km sonra çıkılabilen Slovakya’da vinyet alınmayı unutmayın. Farlarınızı sürekli açık tutup trafik kurallarına ise uyun

Uzun Memleket Yolu güzergahının en kısa ülkesi olan Slovakya, 70 kilometrelik yolculu sonrası geçilebiliyor. Otobanları gayet iyi olan Slovakya’da yıllardır değişen bir şey de bulşunmuyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi otoyol ücreti. Otobana çıkmadan önce vinyet almayı, aracınızın farlarını da gece gündüz açık tutmayı unutmayın.

Slovakya üzerinden Türkiye’ye gidecek sürücülerin izleyeceği yol güzergahı: Prag – Bratislava – Györ – Budapeşte – Szeged – Subotica – Novi Sad – Belgrad – Niş – Sofya – Kapıkıule

Almanya’nın kuzey ve orta kesimlerinde yaşayanlar için alternatif güzergah üzerinde bulunan Slovakya’da 10 gün geçerli vinyetin ücreti, 10 euro, aylık vinyet ise 14 euro. Vinyeti, sınırlardaki gişeler başta olmak üzere, benzin istasyonları, postanelerden, yola çıkmadan ise bağlı olduğunun otomobil kulübünden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Vinyetsiz otobanları kullanmanın cezası 80 eurodan başlıyor.

Sigaraya dikkat

Slovakya gümrük kanunları gereği 17 yaşından büyükler için kişi başı, iki paket (40 adet) sigara hakkınız var. 10 bin euro nakitin üzerindeki parayı da beyan etmeniz gerekğyor. Özel eşya veya ticari olmayan hediye (altın ve mücevherat) değeri kişi başına 300 euro ile sınırlı. 15 yaş altındakiler için ise miktar 150 euro. Emniyet kemeri takmamanın cezası 20 ile 60 euro arasında değişiyor. Ülkede otoban işaretleri yeşil renkli ‘D’ harfi, karayolu mavi renkli ‘R’ harfleriyle belirtiliyor. Alkollü araç kullanmanın cezası da ağır.

Otoyol hız sınırı: Șehiriçi 50, tek şeritli yol 90 ve otoyol 130 km.

Önemli telefonlar:

Bratislava Büyükelçiliği: Holubyho 11, Bratislava

Tel: +421 2 5949 0900

E-posta: embassy.bratislava@mfa.gov.tr

Polis: 158

Ambulans: 112

Acil yardım: 112

Slovakya Otomobil Kulübü SATC: +421 2 6824 9213

Akaryakıt fiyatları:

Süper benzin: 1,78 euro

Dizel: 1,80 euro