Sol Parti Ulm mitingine Akbulut ve Riexinger geldi

Ulm şehir merkezinde gerçekleştirilen seçim mitingine Akbulut ve Riexinger de geldi. Sol Partili politikacılar “NATO derhal lağvedilmeli” ve “Alman ordusu yurt dışına gönderilmemeli” istemlerini yinelediler. -FOTO GALERİLİ-

Hüseyin Şenol (Ulm)

Güney Almanya’nın Ulm şehrinde Hans-und-Sophie-Scholl-Platz’ta gerçekleştirilen mitinge ilgi yoğundu. Sol Parti (Die Linke) eski başkanı ve Milletvekili Adayları Baden-Württemberg Eyalet Listesi’nde birinci sırada yer alan milletvekili Bernd Riexinger ile listenin ikinci sırasında yer alan milletvekili Gökay Akbulut’un yanı sıra, Ulm bölgesinden milltvekli adayı Davit Rizzotto ve Neu-Ulm bölgesinden milletvekili adayı Xaver Merk mitingte birer konuşma yaptılar.

Senol, Riexinger

Yerel adayların konuşmasından sonra, Bernd Riexinger, koalisyon müzakereleri için kırmızı çizgilerini hatırlattı.

Emekçilere daha fazla ücret talep eden Riexinger, ulaşım, kira, NATO, ordu, iklim gibi bir çok konuya değindi.“Almanya’da kiracılar zor durumda, bakıcılarla dalga geçiliyor ve geçici işçiler modern köleler gibi kullanılıyor” diyen Sol Parti’nin eski başkanı Bernd Riexinger, yerel adaylar David Rizzotto (Ulm) ve Xaver Merk’e (Neu-Ulm) kampanya desteği verdi. CDU ve FDP ile “asla” yürütmeyeceği olası koalisyon müzakereleri için kırmızı bir çizgisini bir kez daha belirtti: “Alman ordusunun yurtdışında savaş görevi ve işi olamaz. NATO’da derhal lağvedilmeli”

Milletvekili Gökay Akbulut da, yaptığı konuşmada mülteci, göçmen, kadın, ırkçılık, iklim konuları başta olmak üzere bir çok soruna değindi. “Büyük koalisyon politikalarıyla küresel ısınmayı sınırlamak için 1,5 derece hedefine ulaşılamıyor. Almanya’nın 2035 yılına kadar iklim açısından nötr olmasını istiyoruz. Bu da ancak endüstri için sabit özelliklerle ve demiryollarının genişletilmesi gibi kamu ve iklim dostu altyapı yatırımlarıyla mümkündür. İklime zarar veren endüstrileri vergi mükelleflerinin parasıyla desteklemek yerine, fonlar çevre dostu, geleceğe dönük işlere akmalıdır” diyen Akbulut, iklim sorununun çözümü önerilerinde de en tutarlı partinin Sol Parti olduğunu belirtti.

Büyük ilgi gören Akbulut, “Hep birlikte ülkeyi adil hale getirip tutarlı barış politikası için ayağa kalkıyoruz!” diyerek, seçime katılıp, oy kullanılması çağrısında bulundu.

Mitingin organizasyonunda Sol Parti Ulm yönetiminden Mustafa Süslü yoğun çaba harcarken, Christa Mayerhofer moderatörlüğü başarıyla gerçekleştirdi. Mitingde müzik grubu da aralarda sahnede yerini aldı.