Sömürgecinin hazımsızlığı: Irkçı Sırplar, Kosovalı Sırplara destek gösterisi düzenledi

Sömürgeci Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, eski sömürgesi Kosova’nın kuzeyindeki sınır geçişlerine 10 Aralık’tan bu yana barikat kurarak, sömürgeciye davet çıkarmaya devam eden Kosovalı Sırplara destek gösterisi düzenlendi. Amaç, Kosova’nın Kuzeyini yeniden sömürgeleştirip, Sırbistan’a bağlamak.

Merhaba Haber Merkezi

Başkentteki Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan yüzlerce kişi, Kosova’nın kuzeyinde 7 gündür nöbet tutan Kosovalı Sırplara dayanışma mesajı gönderdi.

Sırbistan’ın ilk amacının Kosova’yı kendine bağlamak olması gerektiğine işaret eden gruptakiler, Kosova’nın kuzeyine Sırp kurumlarının geri getirilmesi çağrısında bulundu. Göstericiler, sömürgeci devletlerinin ve kendi gerçek niyetlerini de ortaya koydular: Kosova’nın Kuzeyini yeniden sömürgeleştirip, Sırbistan’a bağlamak.

Göstericiler, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’ten Kosova’nın Birleşmiş Milletler’e (BM) girişini engellemek için Rusya ve Çin’e yazılı talepte bulunmasını istedi.

Sırbistan, talebini KFOR’a ulaştırdı

Bu arada, Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, NATO’nun Kosova Gücü’ne (KFOR), Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyine konuşlandırılması için talepte bulunduklarını ifade etti.

Vucevic, yerel basına yaptığı açıklamada, KFOR’a Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyine konuşlandırılması için talepte bulunduklarını, bu hususta Cumhurbaşkanı Vucic ile Başbakan Ana Brnabic’i bilgilendirdiğini belirtti.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılması planlanan erken genel seçim öncesi iki ülke, bir kez daha karşı karşıya gelmişti.

Kosova’nın, seçim öncesi bölgedeki güvenliği sağlamak amacıyla ülkenin kuzeyindeki yoğun Sırp nüfuslu bölgelerde güvenlik güçlerinin mevcudiyetini artırması ise iki ülkenin karşılıklı gerilmesine neden olmuştu.

Kuzeyde yaşanan olayların ardından Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, erken yerel seçimlerin Nisan 2023’e ertelendiğini duyurmuş ancak bu karar bölgedeki gerginliği düşürmemişti.

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının ardından iki ülke arasındaki tansiyon bir hayli yükselirken, buna tepki gösteren Kosovalı Sırplar 10 Aralık’tan bu yana, 7 gündür Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması çağrısında bulunuyor.

Sırbistan, nüfüsun yüzde 90’nını oluşturan Arnavut halkın uzun ve zorlu bir mücadeleyle 2008’de bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı HALA kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.​​​​​​​​​​