Stuttgart DİDF Kongresi gerçekleştirildi

Pandemi döneminin kısmen aşılması ile birlikte toplumsal hareket ve eylemler süreci farklı alanlarda farklı biçimlerde devam ediyor. Bunlardan biriside DİDF üyesi derneklerdir. DİDF dernekleri peş peşe kongrelerini yapmakta. -FOTO GALERİLİ-

Merhaba (Stuttgart)

Uzun yıllardır Stuttgart ve çevresinde faaliyetler sürdüren Dostluk ve Dayanışma Derneği de bu süreçte geçtiğimiz hafta sonu Pazar günü 28.olağan kongresini gerçekleştirdi. Demokratik kurum ve sendika temsilcilerinin de hazır bulunduğu kongrede işçi rüzgarı esti. 

Bad Cannstatt belediye binası salonunda saat 14 de, saygı duruşu ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını Abidin Özcan yaptı.

Özcan; Pandemi dönemi boyunca Almanya’nın en hareketli şehirleri arasında yer alan şehrimizde toplumsal hareketin bir parçası olarak bizlerde Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart olarak hemen hemen bütün eylemlerin katılımcısı ve birçoğunun örgütleyicisi olduk dedi.

“İki dilde (Türkçe-Almanca) gerçekleşen kongrenin misafir konuşmacılar bölümünde bir konuşma yapan ver.di Stuttgart sendikası ikinci başkanı Norbert Heckl; işçilerin hak alma mücadelesinde, savaşa ve ırkçılığa karşı eylemlerde hep birlikte olduk. Onun için bizler bu kongreyi anlamlı buluyor ve DİDF’e çalışmalarında başarılar diliyoruz sözleriyle konuşmasını tamamladı.

DİDF adına kongreye katılarak divan olan gazeteci Yücel Özdemir konuşmasında güncel konular; Ukranya savaşı, ırkçılık, enflasyon ve toplumsal hareketin içinde bulunduğu duruma ilişkin görüşlerini dile getirdi. Özdemir, göçün 60.yılını geride bıraktık. Artık buralı olduğumuz gerçekliği kabul görülmeye devam ediyor. Bizler DİDF olarak bunun farkında ve sorumluğunda hareket ederek mücadelede yerimizi almaktayız. Örgütlenmemizi ve üye sayımızı güçlendirmeyi elden bırakmadan yola devam edeceğiz dedi.

İnsanlık pandemi ile yaşam derdi uğraşırken tekeller daha çok kar peşinde koştular. Otomobil sanayinin kalbi durumundaki Stuttgart’ta bulunan; Porsche, Mercedes, Bosch tekelleri de karlarını geçmişe kıyasla iki kat artırdılar. Ve bunuda utanmadan bir övünç meselesi yapmaktalar. Bunun kısmen farkında olan Metall işçilerinin eylemleride biraz daha ileri geçmekte.

Ve sözü bu kez IG Metal sendikası Waiblingen’de çalışan sendikacı Andre Kaufmann aldı. Ben de sizler gibi sendikacı değil, asıl olarak bir işçiyim. IG Metal sendikasının çalışanıyım. Sendikalar işçi sınıfının örgütüdür. Birlikte sendikalarımıza sahip çıkarak mücadele örgütü olma kimliğine yeniden kavuşmasına katkıda bulunalım. Alman emperyalizmi ve diğer emperyalist ülkeler savaşı körüklemekte. İşçi sınıfı savaşa karşı çıkmazsa savaş devam edecek. Enflasyon, artan pahalılık ve ücretlerin düştüğü bir dönemde önümüzdeki günler TİS ler için alanlarda olacağız. TİS sürecinin başarılı geçmesi  bütün işçilerin nasıl bir tutum içinde olacağına bağlı. Kaufmann’nın konuşması birçok kez alkışlarla destek gördü.

Barış örgütü, DKP ve ArbeitZukunft temsilcilerinin konuşmalarının ardında kongrenin ikinci bölümüne geçildi. Yönetim kurulu iki yıllık faaliyetlerini değerlendiren bir açıklamayla söz katılımcılara verildi.

Sindelfingen H&M işyeri işçi temsilcisi başkanı Deniz Görkem, pandemi dönemi bizler için iki kat daha zorlu geçti. Özellikle kadın emekçilerin yoğun olarak çalıştığı parekende/mağaza alanları Almanya’da en düşük ücretle çalışmaların devam ettiği bir alan. Sendikamız ver.di ile birlikte daha güzel çalışma koşulları, daha iyi ücretler elde etme konularında ısrarlı olmalıyız dedi.

Mercedes fabrikasında altı üye işçisi bulunan DİDF Stuttgart bölgede işçi sorunlarına göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı belli bir yeri var. Untertürkheim Mercedes’te aracı firma işçisi olarak çalışan üye işçinin ‘bizler tam bir kölelik koşullarında çalışmaktayız. Hastalanan arkadaşlarımız hemen kapı dışarı edilmekte. Sendika bizlere bürokratça yaklaşmakta. IG Metall sendikası;Aracı/Taşaron firma işçileri konusuna ciddi olarak yaklaşmalı. Zira bu işçilerin birliğine zarar vermekte ’ sözleri üzerine bütün katılımcılar alkışlarla doğruladılar.

DİDF Jugend adına sunulan raporda, gençliğin karşılaştığı sorunlar, eğitim alanındaki zorluklar, Stuttgart’ta işçi ve yoksul çocuğu gençlerin şehir merkezinde bulunan merdivenlerde buluşup eğlenmesi polis tarafında tehlike olarak görüldü. İki yıldır düzenli ve gözle görülen bir toparlanmamız söz konusu. Yaz dönemi gençlik kampına katılım çağrısı yapıldı.

Mali raporun sunulması ile kongrenin son bölümüne gelindi. Yedi kişilik yeni yönetim, üç kişilik denetim ve DİDF genel kongresi için altı delege seçimleri yapıldı. Bütün katılımcılara teşekkür edilerek kongre sona erdi.