“Yabancı mısınız? Hayır, Türküm!”

Pandemi sonrası perdelerini açan Theater ulüm, yeni oyunuyla da kırdı geçirdi.

Merhaba (Ulm)

Uzun ve zorunlu bir pandemi sonrasında geçtiğimiz günlerde Pfaffenhofen’da yeniden perde diyen ulüm Tiyatrosu, şimdi de Ulm’de yeni oyunu “Sind Sie Ausländer? Nein, ich bin Türke!” (Yabancı mısınız? Hayır, Türküm!) ile prömiyer yaptı.

Oyunun ilk gösteriminde büyük bir heyecanla salonu dolduran seyircilerinin karşısına çıkan Theater ulüm tiyatrosu oyuncuları seyircileri kahkahadan kırdı geçirdi.

Alman Bilim, Sanat ve Araştırma Bakanlığı ile Ulm Belediyesi’nin destekleri ile sahneye konan ve afişini Erdoğan Karayel, müziklerini Bekir Yalovalı’nın yaptığı yeni oyun, içinde yaşadığımız Alman toplumundaki günlük yaşantımızda karşılaştığımız çeşitlilik, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığı gibi konular üzerinde duruyor ve oyunun merkezinde yine entegrasyon konusu her zaman ki gibi baş sırada yerini alıyor.

Salonu dolduran, her kesimden ve her milletten seyircisine, iki saat boyunca, ön yargılarını bir kenara bırakıp, birlikte gülme fırsatı sunan Theater Ulüm, gerçekten tüm izleyenleri doyasıya güldürdü.

Oyunun sonunda sahneye çıkan Theater Ulüm tiyatrosu oyuncuları Atilla Cansever, Hatice Onar, Rüya Kahraman, Arda Erdoğan, Said Fırat ve Nisa Çekmeci seyirciler tarafından uzun süre alkış yağmuruna tutuldular.

Theater Ulüm’ün sanat yönetmeni Atilla Cansever’in yaptığı kısa bir konuşmayla birlikte oyuncuların hepsi iki ay önce kaybettiğimiz ünlü gazeteci ve yazar, aynı zamanda Theater Ulüm’ün de oyun yazarı olan Aydın Engin’i andılar. Yukarıya, gökyüzüne bakarak, “Aydın abi oralardan bir yerlerden gülerek bizi izliyordur, selam olsun sana Aydın abi” dediler ve bir kez de seyircilerle birlikte Aydın Engin’e selam, sevgi ve şükranlarını yolladılar.