Yeşiller, Neonazi NSU örgütü hakkında araştırma komisyonu kurulması için çalışma başlattı

Bavyera Eyalet Milletvekili Cemal Bozoğlu, konu hakkında yaptığı basın açıklamasında detaylı bilgilendirmede bulundu.

Merhaba Haber Merkezi

Partinin ırkçılık ve göçmen sorumlusu Cemal Bozoğlu’nun açıklamasını aşağıda veriyoruz:

BAVYERA YEŞİLLER MECLİS GRUBU NSU KONUSUNDA MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

4 Kasım 2011 tarihinde Uwe Bönhard ve Uwe Mundlos banka soygunu gerçekleştirdikten sonra karavan içinde polisin kıskaca aldıktan sonra ölü olarak bulundu. Beate Zschäpe isimli üçüncü kişi oturdukları evi havaya uçurarak dört gün sonra, 8 Kasım da Jena şehrinde polise teslim oldu. Yanan evde NSU suikast silahının bulunması ve bunun yanında ele geçen diğer delillerden 12 sene devam eden bombalama ve suikastlar zinciri bütün çıplaklığı ile ortaya döküldü. Bu gelişmenin en vahim tarafı, devletin ve onun güvenlik güçlerinin başarısı nedeniyle katiller yakalanmamış, sadece bir rastlantı olarak ortaya çıkmıştı.

Gerçekler su yüzüne çıkınca Başbakan Angela Merkel kurban yakınlarına ‘’Nereye ve kime varırsa varsın suçluları ve bunlara yardım edenleri ortaya çıkaracağız.’’ sözünü verdi.

10 yıl sonra 13 tane meclis araştırma komisyonuna ve 5 yıl süren mahkemeye rağmen birçok soru cevabını daha bulamadı. 3 kişilik çekirdek kadronun dışında suça bulaşanlar kimlerdi? Yardım ağının kimlerden oluştuğu, kurban seçiminde bilgi toplayanların tespiti, emniyet kurumlarının neden katilleri öldürülen insanların çevresinde aradığı gibi sorular acil olarak cevaplarını bekliyor. Mahkeme kararını Nazilerin alkışlayarak, kurban yakınlarının ağlayarak dinlemesi sürece damgasını vuran fotoğraf oldu.

BAVYERADA 2. NSU ARAŞTIRMA KOMİSYONU MECBURİ BİR GÖREV

Sağ şiddete karşı strateji geliştirme sorumlusu Cemal Bozoğlu Yeşiller meclis grubu olarak aldıkları karar konusunda şunları söyledi: ‘’Bavyera NSU-teröristlerinin hem ilk saldırıyı başlattığı ve beş suikast gerçekleştirdiği eyalet. Bunun nedenleri daha ortaya çıkarılamadı. Neden bu saldırılar için Bavyera eyaleti seçildi? Nürnberg ve Münih şehirlerinin seçilmesinin nedenleri neydi? Güvenlik teşkilatı ve istihbarat teşkilatı neden adi suçlar konusunda ayak diretti ve kurban yakınlarını zanlı konumuna soktu vs. Bunun gibi can alıcı sorular Bavyera birinci araştırma komisyonunda cevaplandırılamadı. Nedenleri hem olay çok tazeydi hem de yaklaşan seçimler nedeniyle yedi ay gibi kısa sürede araştırma komisyonu çalışmasını sonlandırmak zorunda kaldı. Şimdi bu yarım kalan süreci tamamlamak istiyoruz. Soru önergelerine aldığımız cevaplar doyurucu olmadı. Bu nedenle muhalefetin en keskin kılıcı olan araştırma komisyonu aracını devreye sokma kararı aldık. Meclis araştırma komisyonu kurulabilmesi için 5/1 çoğunluğa ihtiyacımız var. SPD Meclis grubu ile yaptığımız görüşmeden olumlu tepki aldık. Bu şekilde araştırma komisyonu için en büyük engel aşılmış oldu. En kısa sürede SPD meclis grubundan arkadaşlarla oluşturacağımız çalışma grubu ile Araştırma Komisyonunun soru kataloğunu oluşturacağız. Böylece bir buçuk sene sürecek yoğun bir çalışmaya gireceğiz. Karanlığa biraz ışık tutmak en büyük motivasyonumuz. Umarım hem demokratik kamuoyunun beklentilerine cevap veririz hem de NSU kurbanlarının ve yakınlarının acılarına biraz olsun merhem oluruz.”