Yunus Emre’yi anma etkinliği

Aşağı Bavyera’nın Landshut şehri DİTİB Yunus Emre  Camii’nde Yunus Emre’yi Anma ve Anlama etkinliği düzenlendi.

Tevfik ŞENDÖL (Landshut)

Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması sebebiyle 2021 yılı Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Organizasyonu (UNESCO) tarafından “Yunus Emre Yılı” olarak kabul edildi. Bu sebeple Landshut DİTİB Derneği Yunus Emre Camii tarafından “Yunus Emre’yi Anma ve Anlama etkinliği düzenlendi.

Konuşmacı olarak Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, Münih Eğitim Ataşesi Mustafa Çakır ve Münih Din Hizmetleri Ataşesi günün anlamını anlatan birer konuşma yaptılar

Türkiye Münih Eğitim Ataşesi Mustafa Çakır, ‘’Landshut’ta “Yunus Emre’yi Anma ve Anlama” etkinliği gerçekleştirdik. Çok verimli ve bir o kadar da etkileşimli bir toplantı oldu. Bilgilerimizi paylaştık; yeni projeler konusunda fikir ve gönül birliği yaptık. ‘’ diye bilgilendirdi.

Landshut DİTİB Yunus Emre Camii Yönetim Kurulu, ‘’Bugün Yunus Emre’yi Anma programını Derneğimizde gerçekleştirdik. Programa teşriflerinden dolayı Münih Başkonsolosumuz Mehmet Günay , Eğitim Ataşemiz Prof. Dr. Mustafa Çakır ve Din Hizmetleri Ataşemiz Sıddık Yılmaz beylere teşekkür ederiz. Dernek üyelerimize, Dernek başkanlarına ve Din görevlilerine katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Programda emeği geçen dernek yönetimine, din görevlimiz Kadir Kınık hocaya, kadın kolları ve başkanı Azime Hal Hanım’a, Türkçe öğretmeniz Zeynep Karayazı Hanım’a  ve gençlerimize şükranlarımızı arz ederiz.

Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Çakır beyin etkili sunumu yanında gençlerin ilahi korusu ve tiyatro gösterisi yogun ilgi gördü.

Programın son bölümü ney ve ud eşliğinde Mehmet Doğan ve Kadir Kınık hocaların ilahi ve aside resitali programa renk kattı.’’ diye Landshut DİTİB Yönetim Kurulu bilgilendirdi.

Landshut Alman- Türk Okul Aile Birliği, Türkçe öğretmenimiz Zeynep Karayazı,’’ Türkçe dersi öğrencilerinin işbirliği ile bizler de Yunus Emre’nin hayatından bir kesit anlatan bir skeç ile programa katıldık. Türkçe’nin edebiyat dili olmasında büyük katkıları olan, gönül insanı, tasavvuf şairi Yunus Emre’yi bir kez daha yad ediyor programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.’’ dedi.