İzzet Ateş’i yüzlerce kişi uğurladı

Ulm’da devrimci-demokrat kişiliğiyle tanınan Tohum Kültür Merkezi üyesi İzzet Ateş yaşamını yitirdi. -FOTO GALERİLİ-


Merhaba (Ulm)

Uzun yıllardır Ulm’da yaşayan Malatyalı İzzet Ateş 79 yaşında hayatını kaybetti. İnsaf Ateş’in eşi, Atilla ve Orhan’ın babası İzzet Ateş için onur üyesi olduğu Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM)’de taziyeler kabul edildi.

            Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) bünyesinde faaliyet yürüten TKM’nin onur üyesi olan İzzet Ateş, TKM saflarında uzun yıllar demokrasi mücadelesinde aktif üye olarak yer aldı.

            Ateş, bugün Ulm-Wiblingen mezarlığında defnedildi. Defin öncesi naaşı TKM önüne getirilen İzzet Ateş için burada dernek yönetim kurulundan Kamber Aşık tarafından bir konuşma yapıldı. Daha sonra mezarlıkta devam eden törende de oğlu Orhan Ateş ve TKM Başkanı Hasan Çelik birer konuşma yaptılar. Kalabalık kitlenin bulunduğu cenaze töreninde Alevi dedesi de hazır bulundu. Törende müzik dinletisi de gerçekleştirildi.

Yoğun katılımın olduğu ve devrimci-demokrat kurumlardan temsilcilerin de katıldığı cenaze töreninden bir gün sonra, yarın da yine Ateş Ailesi tarafından TKM’de yemek verilecek.

Aşağıda Tohum Kültür Merkezi Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamayı yayımlıyoruz:

Yoldaşımız İzzet Ateş’i Uğurluyoruz!

Ulm Halk Ocağından Tohum Kültür Merkezine uzanan 46 Yıllık kesintisiz emeğin sahiplenicisi İzzet ATEŞ emektarımızı uğurluyoruz.

 İzzet ATEŞ 1943 Yılında Malatya’nın Köylü Köyünde yoksul ve rençber bir ailenin sekiz çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Gençliği rençberlik ve Adana’da pamuk toplama işlerinde emekçi olarak çalışarak geçmiştir. 60’ yılların başında Kapitalist sistemin restorasyonu için özellikle Almanya düşük iş gücü ihtiyacını karşılamak adına geri kalmış ülkelerden binlerce işçiye kapı aralamıştır. Bu göç sürecinde 1968 yılında Almanya’ya gelmiş, Abisi Mustafa ATEŞ ve diğer Köylü arkadaşlarıyla birlikte Asphalt Braun firmasında işe başlamıştır. Bu firmanın iflasının ardından Deutsche Asphalt’a geçis yapmış ve bu yerde emekli oluncaya kadar ağır iş koşullarında çalışmıştır. İzzet ATEŞ Amcamız, Abimiz, Yoldaşımız, Arkadaşımız diğer binlerce göçmen işçi gibi emek sömürüsünden nasibini almış, o da kapitalist/emperyalist çark içerisinde bir yaşamın bedelini ödemiştir.

İzzet ATEŞ yetmişli yılların başında Ulm Halk Ocağı döneminde sosyalist siyaset ile tanışmıştır. Bu dönemin tartışmaları, Ulm Halk Ocağı’nın kurulması ve Halk Ocağı’nın sosyalistler tarafından yönetilmesi süreci sosyalist siyasete yakınlaşmasını beraberinde getirmiştir. O dönemde önder konumda olan –bunlardan biri Binali Yiğit’tir- bu devrimci kişilerle yakınlaşmış, sıkı ilişkiler kurmuş ve kendini geliştirmiştir. Bu ilişkilenmenin şekillenmesi döneminde İbrahim KAYPAKKAYA siyasetini benimsemiş ve İbrahim KAYPAKKAYA’ya olan sevgisini yaşamı boyunca kendisine rehber almıştır.

Bizler onu KAYPAKKAYA ve Partizan geleneğinin dürüst, samimi ve içten bir emektarı olarak tanıdık. Halk Ocağı’nın kuruluşundan bu ana kadar da Tohum Kültür Merkezi’nin yanında durmuştur. İlerleyen yaşı ve rahatsızlığı, fiziken uzun dönem birlikteliğimizi ayrı tutsa da katkı ve ruhen hep yanımızda olmuştur. Geride bir eş, iki oğul ve 46 Yıllık bir emeğin alın teri ve bugün Tohum Kültür merkezi olan Derneği bizlere miras bırakmıştır. Bu miras dünden bugüne yitirdiklerimizin paha biçilmez bir mevzisi olarak daha güzel bir dünya yaratma emeğini vererek yaşatacağımıza olan sözümüzü yenileyerek İzzet ATEŞ emektarımızı, yoldaşımızı uğurluyoruz.

Anısı Mücadelemizde Yaşayacak…!

TOHUM KÜLTÜR MERKEZİ

22.04.2022