Bursa’nın en büyük su kaynağı çöle döndü

Bursa’daki Nilüfer Barajı’nda doluluk oranı yüzde 1’e düştü. Kentteki ikinci su kaynağı Doğancı Barajı’ndaki doluluk ise yüzde 50. Yeterli yağış olmazsa kentin 50 günlük suyu kaldığı belirtiliyor.

Merhaba Haber Merkezi

Nilüfer Çayı üzerinde kurulan ve 2007 yılından beri hizmet veren, yıllık 60 milyon metreküp su kapasiteli Nilüfer Barajı, son dönemdeki mevsimsel kuraklıktan olumsuz etkilendi.

Bölgenin uzun süredir yağış almaması nedeniyle 1,47 kilometrekarelik barajdaki su neredeyse tükendi.

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ), Nilüfer Barajı’ndaki doluluğun yüzde 1’e düştüğünü ve kentin diğer içme suyu kaynağı Doğancı Barajı’ndaki doluluğun ise yüzde 50’ye indiği belirtti.

Su tasarrufu çağrısı

Anadolu Ajansı‘na konuşan Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, dünya genelinde yaşanan kuraklık sorununa dikkat çekerek şöyle dedi:
“Kuraklık artık hayatımızın bir parçası oldu. Bursa’da da bunun etkilerini görüyoruz. Yüzde 1 demek ‘su yok’ demek. Çekile çekile mil olmuş, mil bile çok az kalmış. Sebebi iklim krizi. İklim krizinin sebebi de biz insanlarız.”

İklim krizine karşı topyekûn bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Demir, aralık aylarındaki yağışlara dair umutlarının olduğunu; ancak yağış olmazsa büyük sorunlar yaşanacağını dile getirdi.

“Hayvanlara yedirecek ot bulamıyoruz”

Bursa’da yaşayan ve Nilüfer Barajı çevresinde koyunlarını otlatan Sadık Şekerci (62) ise daha önce bu kadar kurak bir mevsim yaşandığını görmediğini söyledi.

Kuraklık nedeniyle hayvanlarına yedirecek ot bulamadıklarını belirten Şekerci, kendilerinin ve hayvanların yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Şu an tam ekim zamanı. Buğday, arpa ekildi. Bu mevsimde kış sebzeleri sulanıyordu. Hayvanlar baraj göletinde bir taraftan diğer tarafa geçiyor şu an. Karşıdan geçmemesi lazım aslında, yani su bol olması gerekirdi bu mevsimde.

“Yağış olsaydı, hayvanlar ot yiyecekti, yem vermezdik. Allah yardımcımız olsun. Bundan sonra yağsa bile ot olmaz ama en azından baraja faydası olur, su birikir.”