Çağrı merkezleri üzerinden yurt dışında dolandırıcılık yapan şebeke

İzmir merkezli şebeke üyelerinin, Almanya ve İsviçre’deki 26 dolandırıcılık eyleminden, 88 milyon liralık haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.

AA (İzmir)

İzmir ve Aydın’da kurdukları çağrı merkezleri üzerinden Almanya ve İsviçre’de yaşayan yaşlıları dolandırdıkları tespit edilen 31 şüpheli, 9 ilde düzenlenen operasyonlarla yakalandı.

İzmir Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, ana dil seviyesinde Almanca bilen Türk vatandaşlarından oluşan şebeke üyelerinin, kendilerini polis ya da adliye görevlisi olarak tanıtarak, İzmir ve Aydın’daki çağrı merkezleri üzerinden ulaştıkları Almanya ve İsviçre’de yaşayan yaşlıları dolandırdıklarını belirledi.

Çoğunluğunu İsviçre ve Almanya’dan sınır dışı edilmiş ya da bu ülkelerden kesin dönüş yapmış kişilerin oluşturduğu zanlıların, 26 dolandırıcılık eyleminden 88 milyon haksız kazanç elde ettikleri saptandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, yürütülen soruşturma kapsamında, 33 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

Ekipler, İzmir ve Aydın’ın yanı sıra Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Adana’da belirlenen adreslere eş zamanlı baskın düzenledi. Şüphelilerden 31’i gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda tabanca, şarjör, 428 fişek, lüks saatler ve 1 milyon lira değerinde döviz ve Türk lirası ile kripto para madenciliğinde de kullanıldığı değerlendirilen bilgisayarlar ele geçirdi.

Emniyette işlemleri devam eden şüphelilerin 310 milyon 387 bin lira değerindeki mal varlıklarına da tedbir konulduğu öğrenildi.

Çoğunluğunu İsviçre ve Almanya’dan sınır dışı edilmiş ya da bu ülkelerden kesin dönüş yapmış kişilerin oluşturduğu belirtilen şebeke üyelerinin, 26 dolandırıcılık eyleminden 88 milyon lira haksız kazanç elde ettiği saptanmış, zanlıların 310 milyon 387 bin lira değerindeki mal varlıklarına da tedbir konulmuştu.