ÇEKYA


Herhangi bir sınırlama kalmadı

Çekya, Sıla Yolu’nun en kısa güzergahları arasında yer alıyor. Rahat yolculuk yapılabilen ülkede en önemli konu, ülkeye hemen girişte veya girmeden önce vinyet almak. Vinyetsiz yakalanmanın cezası büyük. Salgın kısıtlamaları ise, kalktı.

Çekya genelde Almanya’nın kuzeyinde yaşayan vatandaşların tercih ettiği güzergah üzerinde bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan tedbirler vatandaşları zorlasa da, bu yıl itibariyle tüm önlemler kaldırıldı. Bazı bölgelerde devam eden inşaatlar ise trafik yoğunluğuna göre yolculuk süresinin uzamasına neden olabilir. Çünkü zaman zaman tek şeride inen otobanlarda uzun araç kuyrukları oluşabiliyor. Genel anlamda ise ülkedeki otobanlar rahat ve temiz. Çekya’dan geçen yolcuların çok fazla dikkat etmesi gereken bir konu yok. Trafik kurallarına uymak dışında en önemli konu, vinyet alınması. Bu vinyeti internet üzerinden satın alabileceğiniz gibi, otoyol üzerindeki dinlenme tesislerinden, satış ofislerinden ve otomatlardan da satın alabilirsiniz. Çekya vinyeti www.edalnice.cz isimli resmi siteden satın alabilirsiniz. Vinyetler genelde benzincilerde de bulunuyor. Ancak vinyeti ülkeye hemen girer girmez almak zorundasınız. Vinyeti olmadığı halde otobana çıkıp seyahat edenlere dönük

Vinyet fiyatları:

Vinyet alın, aksi taktirde yüksek bir vinyet cezası ödemek zorunda kalırsınız. Vinyeti ülkeye girmeden önce veya girdikten hemen sonra benzincilerden de temin edebilirsiniz. İki bölümden oluşan vinyetin bir bölümünü aracın camına içerden sağ alt köşeye yapıştırın. Diğer bölümünü ise atmayın. Kuponun iki bölümünde de aracın plakasını yazın. Yapılan kontrollerde istenildiğinde ikinci bölümünü de göstermek mecburiyetindesiniz. 10 günlük vinyet 13 euro, benzin istasyonlarında fiyat 15 euro. 1 aylık vinyet ise 18 euro. Yıllık vinyet fiyatı 62 Kron.

Farları unutmayın

Çekya’da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, farların gündüz de açık olması zorunluluğu. Farların yanmaması durumunda bunun cezası 65 Euro ile 110 Euro arasında değişiyor. Alkollü olduğu halde araç kullananlara hapis cezasının verildiği ülkede kemer takmamanın cezası yaklaşık 90 Euro. Güzergah üzerinde bulunan radarlara yakalanmamak için özel cihazlar kullananlara uygulanan ceza ise çok daha yüksek. Böyle bir cihaz kullandığı belirlenenlere kesilen ceza 215 Euro ile 430 Euro arasında değişiyor. Ülkede yapacağınız, akaryakıt almak dahil, alışverişleri kredi kartı veya banka kartıyla yapın. Provizyonlar yüksek olduğu için nakit ödemelerde ödemenizden daha fazla para çıkıyor cebinizden. Bu nedenle kart kullanmakta fayda var.

“Kısıtlama yok“

Türkiye‘nin Prag Büyükelçiliği, Çekya’da herhangi bir sınırlama kalmadığını belirtti. Büyükelçilik tarafrından “Çekya, 9 Nisan 2022 tarihi itibariyle COVID-19 seyahat kısıtlamalarını askıya aldı. Bu bağlamda, Çekya’ya karayolu veya havayoluyla giriş yapacak kişiler herhangi bir ön koşul (aşı, test, form doldurulması vb.) olmaksızın Çekya’ya seyahat edip bu ülkeden transit geçiş yapabilmekte. Yaz dönemi boyunca seyahat kurallarına bir kısıtlama getirilmesini öngörmüyoruz. Ancak, sonbaharda salgının seyrine göre birtakım önlemler alınabilir. Bu durumun yaz döneminde izin için Türkiye’ye gidecek vatandaşlarımızı fazla etkilemeyeceğini düşünüyoruz” şeklinde bilgi verildi.

Önemli telefonlar:

Prag Büyükelçiliği: Na Orechovce 69, Prag

Tel: +420 224 311 402 veya 224 311 403

Polis: 158

Ambulans: 155

Acil yardım (SOS): 112

Yol yardım: 154

İtfaiye: 150

Çek Otomobil Kulübü (UAMK): 1230

Vinyet ücretleri:

• 10 Günlük Vinyet / 310 Kron = 13 Euro

• Aylık Vinyet / 440 Kron = 18 Euro

• Yıllık Vinyet / 1500 Kron = 62 Euro

Akaryakıt fiyatları:

Süper benzin: 1,81 euro (44,75 Kron)

Dizel: 1,87 euro (46,24 Kron)

1 Euro = 26,66  Kron