MACARİSTAN


Sorunlu ülkelerden

Slovenya ve Hırvatistan yerine Sırbistan‘a Macaristan üzerinden gidenlerin sayısı son yıllarda çok arttı. Ancak Macaristan, vatandaşların en çok beklediği ülke haline geldi

Avusturya‘dan gelip Hegyeshalom sınır kapısı üzerinden Macaristan’a giriş yapanlar, Macaristan’ın sınırda kontrol yapmak istemesi üzerine uzun saatler bekleyebiliyor. Özellikle de Macaristan’dan Sırbistan’a giriş yapılırken de uzun araç kuyrukları oluşuyor. Macaristan’ın tek tek araçları kontrol etmesi, sınır kapılarının yetersizliği, Sırbistan’a girişi bir hayli geciktirebiliyor. Dönüş yolunda ise sıkıntı çok daha büyük. Macaristan’ın Avrupa Birliği’nin dış kapısı olması nedeniyle bütün otomobiller didik didik aranıyor. Bu nedenle Macaristan’a girişte çok uzun kuyruklar oluşuyor. Kuyruk, Sırbistan sınırını geçen araçların da ilerleyememesine yol açtığı için, Sırbistan tarafı da felce uğruyor. Ve bu durumda vatandaşlar saatlerce beklemek zorunda kalabiliyor. Normal sezonda 2-3 saat olan bekleme süresi yaz döneminde 8-10 saate ulaşıyor. Alternatif olarak örneğin Tompa-Kelebija gibi küçük sınır kapıları kullanılabilir. Ancak alternatif sınır kapısına yönelirken, bu kapının yabancılar tarafından da kullanılıp kullanılmadığına emin olun. Aksi taktirde sınırdan çevrilmeniz mümkün.

Tabelaya dikkat

Macaristan’da genel anlamda çok büyük değişiklik yok. Sadece Budapeşte’ye gelmeden önce Sırbistan rotası üzerinde bir inşaat olduğu için, Sırbistan tabelasının kaçırılmaması gerekiyor. Aksi taktirde Budapeşte şehir merkezi üzerinden yeniden otobana çıkmanız gerekecek. Macaristan’a girişte mutlaka hemen vinyetinizi satın alın. Eğer önceden internet üzerinden satın almadıysanız, sınır kapısını geçer geçmez sağ tarafta bulunan gişelere giderek vinyet işlemini gerçekleştirin. 10 günlük vinyetin ücreti 11 Euro (3820 Forint). Aylık vinyet içinse 15 Euro, yıllık vinyete 132 Euro ödeniyor. Vinyetsiz araç kullanmanın cezası yaklaşık 60 Euro. Vinyeti ister internetten ister gişeden alırken en önemli nokta, araç plakasının doğru yazılmış olması. Vinyet makbuzunu ilerde bir sorun yaşanmaması için saklamanızda falda var.

Hem sabit hem de seyyar radarlar var

Macaristan’da otobanlar temiz ve iyi durumda. Bu nedenle hız yapanlar olabiliyor. Ancak güzergah boyunca hem sabit hem de seyyar radarlar bulunuyor. Özellikle seyyar radara yakalanmak büyük sorun teşkil edebilir. Polislerin nakit para kabul etmemesi nedeniyle cezayı banka veya postanede ödemek zorunda kalırsınız. Kapanış saatlerine denk gelmesi durumunda ise sıkıntı yaşarsınız. Macaristan’da ödemelerinizi mümkün mertebe kredi veya banka kartı ile yapın. Çünkü ödemelerde alınan fark yüksek olduğu için, örneğin 80 Euro’luk akaryakıta 95-100 Euro ödenmesi tehlikesi var. Macaristan’da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da ülkeye sokulabilecek sigara sayısı. Diğer ülkeler 1 karton sigaraya izin verirken, Macaristan’da kişi başına sadece iki paket, yani 40 adet sigaraya izin veriliyor. Araçlar didik didik arandığı için bu konuda riske girilmemesi ve kurallara uyulması gerekiyor.

“Benzin yabancıya daha pahalı”

Bu yıl Memleket Yolu’na çıkanları en çok etkileyecek konuların başında akaryakıt fiyatları gelecek. Halen hükümetin aldığı karar gereğince gerek süper benzin gerekse mazotun litresi 1,22 Euro’dan satılıyor. Ancak Macaristan hükümeti mayıs ayı sonunda aldığı bir kararla, bu indirimli fiyatların sadece Macaristan plakalı araçlar için geçerli kıldı. Macaristan hükümeti devletin aldığı önlemler nedeniyle ucuz tutulan akaryakıt fiyatlarının “benzin turizmine” yol açması nedeniyle bu kararı aldığını bildirdi. Buna göre yabancı plakalı araçlar mazot ve benzine normal fiyatın yüzde 40 ile 60 oranında daha fazla para ödeyecekler. Bu nedenle okurlarımıza tavsiyemiz, depolarını Avusturya’da doldurup Macaristan’ı akaryakıt almadan geçmeleri yönünde.

Önemli telefonlar:

Budapeşte Büyükelçiliği: Andrassy ut.123, Budapeşte

Tel: +36 1 478 91 00

Polis: 107

İlk Yardım: 104

İtfaiye: 105

Macar Otomobil Kulübü MAK: 188

Akaryakıt fiyatları:

Süper benzin           : 1,22 Euro (480 Forint)

Dizel: 1,22 Euro

(Dikkat. Yabancı plakalı anaçlar yüzde 40 ile 60 arasında daha fazla para ödemek zorunda.)