Güzel bir dünya için mücadele etmek | Ali Çarman


Daha güzel bir dünya mücadelesi içinde tanıyıp dost olduğumuz Winfried Wolf da yapmış olduğu güzel çalışmalarla aramızda olmaya devam edecektir. Daha doğrusu toplumsal harekete yaratıcılığı ve mücadelesiyle katılışı onu onurlandırdı. Anısına saygıyla….


Daha güzel bir hayat peşinde koşanlar, daha güzel bir şehir kurmak isteyenler, halkın menfaatini öne çıkaranlar büyük bedeller ödemekten çekinmeksizin yollarına emin adımlarla devam ederler. Her gün biraz daha çirkinleşen ve insanlıktan çıkan kapitalist sistem ve ilişkiler içinde yaşayanların ise kendi yolunu, mücadele yolunu bulması oldukça zordur.

Bütün bu olup bitenlerin ayırdında olup toplumsal hareketin bir ucundan tutan ve sorumluluklarının farkında olan mücadeleci bir insanı, demokrat, gazeteci-yazar ve eski Demokratik Sosyalizm Partisi (PDS) Milletvekili Winfried Wolf’u geçtiğimiz günlerde kaybettik.

İkinci dünya savaşı sonrası 4 Mart 1949’da Stuttgart yakınlarındaki Horb’da başlayan hayat yolculuğu, ağır hastalık koşullarına dayanamayarak 22 Mayıs 2023‘te Berlin’de son buldu.

Winfried Wolf, Feriberg ve Berlin üniversitelerinde siyaset bilimi okuyarak mücadeleye atıldı. Onunla tanışıklığımız, çok eskilere, 1994’lerde PDS milletvekilliği yaptığı dönemlere kadar uzanır. Ekvador’dan gelen yoldaşımızla birlikte, Bonn’a gitmiş ve bilgi alışverişinde bulunmuştuk.

YIKIM ve TALANA KARŞI

Stuttgart 21 mega projesi gündeme geldiği andan itibaren, şehir planlamacıları ve çevreciler ile bir araya gelerek neler yapılması konusunda fikirlerini beyan edip, milyarların toprağa gömülmesine karşı direnişin başlatılmasında rol aldı.

Alman demiryollarının özelleştirilmesine karşı çıkarak, belli düzenlemeler yapılarak toplu taşımacılığın geliştirilmesi ve halkın çok rahat yararlanabileceği bir işlev kazanması için çaba sarfetti. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı dergi ‘Lunapark 21’ de kapitalizmi ve silahlanma-savaş politikalarını eleştirmekten kaçınmadı. 

Winfried Wolf; Stuttgart 21 hareketinin en parlak dönemlerinden bugüne kadar her fırsatta direnişçilere destek verdi. Öyle ki Avrupa’nın en uzun soluklu direnişi olan Stuttgart 21 hareketi aktivistlerinin gönlünde taht kurdu. Miting alanlarında yaptığı konuşmalar gerçekçi bulunarak alkışlarla karşılandı.

DİRENMENİN ZERAFETİ

Kapitalist sistem bir çok şeyin yanı sıra yalan ve dolana yaslanır. Bunun en basit örneği Stuttgart 21 projesi için söylenenlerin neredeyse tamamının yalan olduğunun ortaya çıkmasıdır. Gerek projenin yapım süresinin uzaması, gerekse projenin maliyetinin tahmin edilenin çok çok üzerinde olması direnişçileri doğruladı.

Winfried Wolf’un arkadaşları (Stuttgart 21 direnişi örgütleyicisi 10 kişi), ölüm haberi üzerine hemen bir açıklama yayınladı. “Yorulmak bilmeyen bir organizatörü, fikir üreticisini, ağ oluşturucusunu, analisti, harekete geçirici konuşmacıyı ve duyarlı ve her şeyden önemlisi harika bir dostu kaybettik. Grevdeki demiryolu işçileriyle dayanışma çalışmalarında, Stuttgart 21’e karşı çıkışlarında ve her şeyden önce “Lunapark21 – Zur Kritik der globalen Ökonomie” dergisinde ve “Eisenbahn und Autowahn “dan bu yana tekrar tekrar sol hareketleri işbirliği içinde destekleme tutumunu sürdürdü. Bizler için büyük bir kayıp. Yakınlarına en içten taziyelerimizi sunuyoruz…”

Hayat denilen şey gün tüketmekten ibaret değil! Hayata veda eden her insan yaptıklarıyla anılacaktır. Daha güzel bir dünya mücadelesi içinde tanıyıp dost olduğumuz Winfried Wolf da yapmış olduğu güzel çalışmalarla aramızda olmaya devam edecektir. Daha doğrusu toplumsal harekete yaratıcılığı ve mücadelesiyle katılışı onu onurlandırdı.

Anısına saygıyla….


Ali ÇARMAN (Stuttgart) – 31.05.2023