İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 96 yaşında öldü

Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth, 96 yaşında öldü. Kraliçe’nin naaşı yarın başkent Londra’ya götürülecek.

Merhaba Haber Merkezi

Bu sabah tıbbi gözetimde tutulduğu açıklanan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in öldüğü açıklandı. 2. Elizabeth 96 yaşındaydı.

Kraliyet ailesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kraliçe Elizabeth’in, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, “Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde yaşamını yitirdi.” ifadesi kullanıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in sağlık durumundan endişe edildiği gerekçesiyle tıbbı gözetim altında tutulduğu bildirilmişti. İngiltere’nin yeni  Başbakanı Liz Truss da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bütün ülke bu öğlen Buckingham Sarayı’ndan gelecek haberlerle derinden ilgilenecek. Benim ve İngiltere’deki insanların düşünceleri şu anda Kraliçe ve ailesiyle birlikte” paylaşımında bulunmuştu.

Kraliçe’nin naaşının yarın başkent Londra’ya götürüleceği belirtildi.

KOVİD-19’A YAKALANMIŞTI

İngiltere Kraliçesi’nin, 20 Şubat’ta Kovid-19 testi pozitif çıkmış, soğuk algınlığına benzer hafif belirtiler gösterdiği açıklanmıştı.

Geçen sonbahardan bu yana hareket sorunları yaşayan Kraliçe Elizabeth, o tarihten bu yana düzenli olarak baston kullanıyordu.