Karantina süresi kısaldı, restoranlarda korona önlemleri sıkılaştırıldı

Almanya’da yılın ilk Kovid-19 toplantısının ardından Başbakan Olaf Scholz, restoran, kafe ve benzeri yerlerde Covid-19 önlemleri sıkılaştırıldığını ve karantina süresinin 14 günden 7 güne düşürüldüğünü duyurdu.

Almanya’da dün gerçekleştirilen yılın ilk korona toplantısı federal hükümet ve eyalet başbakanlarının katılımıyla video konferans yoluyla yapıldı. Özellikle, Covid-19’un hızla yayılan yeni mutasyonu Omicron’un ele alındığı toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Olaf Scholz, aşının önemine tekrar vurgu yaparak, gastronomi sektörüne yardımların artarak devam edeceğini ifade etti.

Scholz, eyalet yönetimlerinin de zorunlu aşıdan yana olduklarının altını çizerek, bu konuda yalnız olmadıklarını görmekten memnun olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda alınan kararları açıklayan Scholz, ülke çapında restoran ve benzeri yerlerde Covid-19 önlemleri sıkılaştırıldığını duyurarak, ülke çapında söz konusu işletmelere girişte 2G Plus kuralının geçerli olacağını belirtti.

Almanya’da restoran ve benzeri yerlerde Covid-19 önlemleri sıkılaştırıldı

Alınan karara göre, 2 doz aşılı olanlar ve hastalığı geçirenlerde 16 Ocak tarihinden itibaren restoran, kafe, bar, kulüp gibi yerlere girerken negatif hızlı test sonucu göstermek zorunda olacak. Bu kuraldan sadece hatırlatıcı aşı dozu olanların muaf tutulacağı aktarıldı.

KARANTİNA SÜRESİ 14 GÜNDEN 7 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ

Almanya’da karantina kurallarında da değişikliğe gidilerek, 7 gün sonra yaptırılacak olan negatif sonuçlu PCR testi şartı ile 14 günden 7 güne düşürüldü. Hatırlatıcı aşı dozu olanlar, yeni aşılanmış ve hastalığı geçirmiş kişiler ise karantina kurallarından muaf tutulacak.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLERDE 2G KURALI GEÇERLİ OLACAK

Kültürel etkinliklerde 2G kuralı (aşılanmış veya hastalığı geçirmiş) yeterli olacak. Ülke genelinde uygulana özel buluşmalardaki 10 kişi sınırı ise devam edecek.