Başka gezegen yok, dünyaya ihtiyacımız var | Ali Çarman


Lützerath Direnişinin ardından: Başka gezegen yok, dünyaya ihtiyacımız var…
Ali Çarman maden şirketinin hedefindeki Lützerath köyü direnişini yazdı: “Eylem hüsrana uğrayanların değil, mücadele ederek geri çekilenlerin ve geleceğe onurlu bir miras bırakanların eylemi oldu”

Almanya çevre hareketinin uzun yıllar sürdürmüş olduğu dirençli ve kararlı mücadelesinin kazanımları Ukranya/Rusya savaşı ve enerji krizi bahanesiyle yeniden sıfırlanmak isteniyor.

Bunun için Kuzey Ren Vestfaya (NRW) eyaleti sınırları içinde linyit madeni rezervi bulunan Lützerath köyü hedef seçildi. Aylar ve günlerdir devam eden bir direnişe hep birlikte tanıklık ettik.

Toplumun bütün kesimlerinden binlerce insan, aydın ve sanatçı, özellikle gençlik ve kadınlar geleceğine sahip çıkmak ve sonraki nesillere onurlu bir miras bırakmak için yağmur-çamur, polis saldırısı demeden Lützi yaşamalı çağrısıyla bu küçük köydeki direnişe omuz verdi.

Bütün çabalara ve uyarmalara rağmen Lützerath köyünün boşaltılıp altının oyulmasına devam edileceği hükümet tarafında benimsenince çevre örgütlenmeleri harekete geçti. Büyük eylem için peş peşe çağrılar yapılırken polis teşkilatı da boş durmayıp olayların çıkacağı yalanını el altında piyasaya sürdü.

GELECEĞİMİZİ KARARTAMAZSINIZ

Almanya’nın dört bir yanında gençler-kadınlar ve emekçiler cumartesi şafak vakti yollara düştü. Biz, Stuttgart’ta Bund Jugend ve Fridays For Future örgütlenmesinin organize ettiği beş otobüsle Lützi Lützi Lützi haykırışları eşliğinde Lützerath’a doğru seferber olduk.

Beş saat süren yolculuk sonrası eylem yerine 20 km kala otobüste dışarıya doğru göz attığımızda her taraf tam donanımlı özel polis birlikleri, arabaları ve atları ile dolu olduğunu gördük. Sanırsın Kaz dağlarındaki direnişçilerin yanına gidiyorsun. Polisin tutumu neredeyse birebir aynı saldırgan havada.

Küçücük bir yer olan köy ve çevresi bir anda binlerce insan ile doldu. Katılımın bu kadar olacağını kimse beklemiyordu. Medya ve polis ancak 8 bin kişi olurlar diye açıklamalarda bulunmuşlardı. Başlangıç noktası tam ana baba günü bir hal almıştı. Araba üzerine kurulu sahnede konuşmacı 2018’de yine böyle bir eylem gerçekleştirmiş ve 18 bin katılım olmuştu. Şimdi ise katılım bunun çok çok üzerinde sözleri coşkuyla karşılandı.

Lützerath direnişi
Fotoğraf: Evrensel 
Lützerath köyü direnişine katılanlar
Fotoğraf: Evrensel 

İnsanlar, güzergah üzerindeki köyün yollarına sığmayıp taşıyor ve her tarafa dağıldılar. Her yer dayanışma için gelenlerle doldu. Göçmen ülkesi olan Almanya’da bu gerçeklik yapılan her eylemde göze çarpıyor. Farklı uluslardan insanlar eylemde saf tutmakta.

BAŞKA GEZEGEN YOK, DÜNYAYA İHTİYACIMIZ VAR

Dört koldan devam eden yürüyüşçüler linyit madeni çıkarılan koca alana yaklaştıkça polisin gerçek yüzü de gün yüzüne çıkmaya başladı. Miting alanı sahnesinde 35 binden fazla katılım var diye açıklama yapıldı.

Bir tarafta sahne programı akışı devam ederken diğer tarafta binlerce genç uzaktan bir çölü andıran işletmenin etrafına doğru yürüdüler. Enerji tekeli RWE, adamlarını makinaların etrafına dizip kendince tedbir almıştı.

Havada tam bir fırtına kokusu var. Yağmur-çamur-rüzgar kimse aldırış etmiyor. Belki bir umut, son bir kez daha Lützerath yaşamalı demekte.

Taşınan döviz, pankart ve atılan sloganlara bakıldığında: ‘’Kömürü durdurun-iklimi kurtarın”, “Ölü bir gezegende iş olmaz”, “Öfkeden fokurduyoruz”, “Lützerath kalsın”, “Yeşiller şimdi kahverengi oldu”, “Hemen sistem değişikliği”, “Kapitalizm öldürür”, “İklim değişikliği yerine sistem değişikliği’’… Herkesin ne istediği belli oluyordu.

Gençler kol kola kenetlenip yeniden yürümeye başlayınca özel güvenlik birimi polisler azgınca saldırmaya başladı. İnsanlar çamurlar içinde zar zor yürürken başlarında polis copları patladı. Yetmedi, biber gazı kullanıldı. Onlarca atlı polis hazırda tutuldu.

Evimize gitmek istiyoruz diyenler dahi çamur göletleri içine itildi. Binlerce kişinin her yanı çamurlara bulandı. Lakin, bu çamur onurlu bir tutum almanın ve temizlendiğinde hemen geçecek bir çamur. Para babalarının hizmetinde olan polislerin üzerindeki çamur ise silinmez yok edilemez türden kirli bir çamur. Ha keza burjuva politikacılarının iki yüzlü tutumları içinde aynı şey söylenebilir.

madende çalışan araçlar
Fotoğraf: Evrensel 

Merkezi eyleme bir gün kala Almanya’nın onlarca şehrinde Lützerath yaşamalı çağrısıyla binlerce kişinin katıldığı eylemler olmuştu. Stuttgart’taki eylemde konuşma yapan 13 yaşındaki bir genç, “Polis şiddetinde korkuyorum” demişti. Öyle de oldu. Polis, dizginlerinden boşanmışçasına saldırıyordu. Binlerce insan öfke içinde bu saldırganlığa öfke duydu.

Çevre hareketinin var olan bilinci, kimi partilerin (Yeşiller gibi) hareket üzerindeki etkileri dikkate alındığında her şeye rağmen direniş-dayanışma hareketi çıkarılması gereken derslerle dolu. Demem odur ki, eylem hüsrana uğrayanların değil, mücadele ederek geri çekilenlerin ve geleceğe onurlu bir miras bırakanların eylemi oldu.

Lützerath direnişi
Fotoğraf: Evrensel 
Lützerath direnişi
Fotoğraf: Evrensel 

Ali Çarman – Evrensel – 16.01.2023