Savaşa ve silahlanmaya karşı sendikacılar konferansı

Kamu emekçileri sendikası ver.di Stuttgart ve Rosa Luxemburg Vakfı 14-15 Haziran’da iki gün süren ve 200 kişinin katıldığı bir konferans gerçekleştirdi. ‘Silahlar aşağı-ücretler yukarı’ çağrısıyla düzenlenen barış konferansına DİDF Stuttgart da destekleyen olarak katıldı.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Barış, çok güzel bir sözdür ve dünyanın dört bir yanında ilerici güçler her zaman barışı ve özgürlükleri savunmaktan geri durmadılar. Tıpkı içinde bulunduğumuz günler gibi. Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmekten geri durmayan ABD ve destekçileri, savaş alanlarını genişleterek Ukrayna’ya taşınmasına ön ayak oldular.

Gerek Ukrayna’da devam etmekte olan savaş, gerekse de İsrail’in Gazze’de mazlum Filistin halkına karşı başlatmış olduğu savaş-saldırı hareketine karşı Almanya’daki barış hareketi, sendikalar ve demokratik örgütler eylemler düzenlemekte.

Kamu emekçileri sendikası ver.di Stuttgart ve Rosa Luxemburg Vakfı 14-15 Haziran’da iki gün süren ve 200 kişinin katıldığı bir konferans gerçekleştirdi. ‘Silahlar aşağı-ücretler yukarı’ çağrısıyla düzenlenen barış konferansına Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart da destekleyen olarak katıldı.

Sanatçı Bernd Köhler’in direniş ve barış şarkılarıyla başlayan Barış Konferansı’nın açılış konuşmasını Birleşik Hizmet Sendikası ver.di Stuttgart başkanı Sidar Çarman yaptı. Artan ırkçılığa dikkat çeken Çarman; ‘’Savaş değil barış mücadelesi kazanacak. Açık olan bir şey var: O da savaşın ölüm, sefalet, düşmanlık, pahalılık ve emekçilerin sırtına yeni yükler getirdiği. Bu nedenle sendikalar olarak toplumsal sorunlarda duyarlı davranacağız. Silahlanma yerine, sağlığa ve eğitime ödenek ayrılması ve işçi ve emekçilerin birliğinden yana ilkelerimize sadık kalmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Savaş ve ırkçılık karşıtı pankartlar ve taleplerle süslü salonda silahlanma ve savaş, krizlerde dinamikler ve bağlantılar, barış mücadelesinde sendikaların rolü, nükleer savaş endişesi ve sendikal mücadelenin zorlukları, çevre ve ekoloji sorunu, Filistin ve Ukrayna konularını ele alan sunumlar oldu.

SAVAŞ VE SİLAHLANMA POLİTİKALARINA ELEŞTİRİ

Konusunun uzmanı olan konuşmacılar; Avrupa parlamentosu milletvekili Özlem Alev Demirel, Alman sendikalar birliği eyalet başkanı Kai Burmeister, IG Metal sendikası Frankfurt yönetiminden Michael Erhardt, DİDF yönetim kurulu üyesi Oktay Demirel, barış aktivisti Tobias Pflüger, Gıda sendikası Mannheim başkanı Elwis Capece, IG Metall Würzburg yönetimi üyesi Ulrike Eifler, New York Enerji ve demokrasi sendikasından Sean Sweeney ve çok sayıda sendika, işyeri işçi temsilcisi ile gençlik temsilcileri ilgiyle dinlenen sunumlarını yaptılar.

Hükümete ve özel olarak savaş-silahlanma politikalarına yönelik sert eleştirilerin olduğu sunumlar sonrası onlarca kişi söz alıp sorular sordular, kendi düşüncelerini dile getirdiler.

Alman sendikalar birliği DGB’nin hükümetin silahlanma, savaş yanlısı ve pahalılığa neden olan politikalarla uzlaşması eleştirilerden nasibini aldı.

Avrupa Parlamentosu milletvekili Özlem Alev Demirel de sunumunda; ‘’Gazze’deki savaş ve siyonist İsrail politikalarına karşı net bir tavır takınmaya ihtiyaç var. Aynı şey Ukrayna savaşı için de söylenebilir. Savaşın nelere yol açtığını hergün yaşayarak görüyoruz. Irkçı parti AfD’nin güç toplamasını hafife alamayız. Bu partinin hangi sorunları suistimal ettiğini ve hangi sosyal sorunlardan beslendiğini biliyoruz. Onun için sokak hareketinin gelişmesi geliştirilmesi için çaba sarfedilmeli’’ dedi. 

Konferansa katılan tiyatro sanatçısı Rolf Becker de 40 dakikalık bir okuma tiyatrosuyla Almanya işçi hareketi, faşizm ve savaş konularına değindi. Barış konferansı; barış, dayanışma ve birleşme çağrısıyla sona erdi.