Sömürgeciden sömürgeciye destek

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan Irak’a “bu prensipli tutumu” dolayısıyla teşekkür etti.

Merhaba Haber Merkezi

Vucic, başkent Belgrad’da, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi’yi kabul etti.

Sosyal medya hesabından görüşmeyi değerlendiren Vucic, Sırbistan ve Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini ele aldıklarını belirterek “Batı Balkan ve Orta Doğu’daki mevcut durumları da görüştük. Sorunların çözümünde diyaloğun kaçınılmaz olduğuna mutabık kaldık. Dost Irak’a, Kosova’nın bağımsızlığını tanımayarak gösterdiği prensipli tutum dolayısıyla minnettarım.” ifadelerini kullandı.

Vucic, gelecek dönemde yapılacak ikili işbirliğinin faydalı olacağı temennisinde bulunarak Halbusi’yi Belgrad’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Sömürgeci Sırbistan, Arnavutların eşsiz mücadelesi sonucunda bağımsızlığını 2008’de ilan eden eski sömürgesi Kosova’yı kendi toprağı görüyor ve bu nedenle iki ülke sürekli gerginlik yaşıyor.

Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışılıyor.