SUTHOT`un kahvaltısı

Almanya’nın en köklü, başarılı ve tanınmış halk oyunları topluluklarından Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT, 23 Nisan 2023 Pazar günü düzenlemiş olduğu Bayram Kahvaltısı ve Kutlaması ile mensuplarını bir araya getirdi.

Merhaba (Stuttgart)

Yaklaşık 200 SUTHOT mensubunun katılmış olduğu bu Bayram Kahvaltısı ve Kutlaması`nda hem Ramazan Bayramı hem de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aynı anda kutlanmış oldu.

Zuffenhausen`deki Gaststätte Waldheim`da bir araya gelen SUTHOT mensupları önce birbirlerinin Ramazan Bayramlarını kutladılar. Daha sonra açık büfe şeklinde sunulan kahvaltı ve yemek çeşitlerini rahat bir ortamda arkadaşlarıyla birlikte sohbet ederek yeme olanağını buldular.

SUTHOT Çocuk Grubundan çocuklar 23 Nisan hakkında şiirler ve İstiklal marşını okudular. SUTHOT Çocuklar Halk Oyunları Grubu, Balkan ve Ege oyunlarından oluşan bir gösteri sundu. SUTHOT Gençler Grubu, bir Zeybek Solo gösterisi gerçekleştirdi.

SUTHOT`un yetişkin mensupları ülkemizin hemen hemen bütün bölgelerinin karakteristik oyunlarını doğal haliyle oynama fırsatını elde etiiler.

Ork ve bağlama çalarak Ahmet ETÇİ, kemençe çalarak Mehmet AYDIN ve davul çalarak Aykut DALGIÇ oynayanlara eşlik ettiler.

Bilindiği gibi bu yıl 28 yılını doldurmakta olan SUTHOT, Korona süreci dışında faaliyetlerini hiç bir zaman ara vermeden devam ettirmiş bir topluluk.

25 değişik yöre halk oyunlarını Festival ve Yarışma düzeyinde oynamış olan SUTHOT`un 300 civarında halk oyunları kostümü de mevcut.

Almanya içi ve dışında çok sayıda Yarışmalarda elde edilmiş birincilikleri bulunan Topluluk halk bilimi konusundaki araştırmaları, bilimsel sempozyumlara sunulmuş bildirileri/makaleleri ile uluslararası düzeyde de tanınıyor.

Almanya`daki Türk Halk Oyunları ile ilgili ilk ve tek kitap olan „Almanya`daki Türk Halk Oyunları Kitabı“ SUTHOT`un kurucu, yönetici ve eğitmenleri olan Yeşim ve Aykut Dalgıç tarafından Eylül 2022`de yayınlanmış bulunuyor.

SUTHOT, çocuklar, gençler, yetişkinler grupları yanısıra „7`den 70`e İsteyen Herkese Halk Oyunlarımızı Öğretiyoruz“ adı altında tüm yaş gruplarına hitap eden ayrı bir kurs da veriyor.

Topluluk ve etkinlikleri hakkında 015751990446 nolu telefon numarasından daha detaylı bilgi alınabiliyor.