Türkiye oyuncakları Nürnberg Oyuncak Müzesinde

Nürnberg Oyuncak Müzesinde “Türkiye Oyuncakları, Sunay Akın’ın Hazineleri” sergisi açıldı. Nürnberg Objektif Kültür Merkezinin girişimiyle Nürnberg Oyuncak Müzesinde açılan Türk oyuncakları ve Sunay Akın’ın hazineleri sergisi bir sene açık kalacak.

İlhan Baba (Nürnberg)

Türkçe-Alman-Türkçe tercümanlığını Recai Hallaç’ın yaptığı Türk oyuncakları sergisinin açılışına, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Nürnberg İkinci Belediye Başkanı Prof. Dr. Julia Lehner, İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürü Dr. Rahmi Asal, Nürnberg Oyuncak Müdürü Prof. Dr. Karin Falkenberg, İstanbul Çocuk Oyuncak Müze Müdürü Belgin Akın, Objektif Kültür Merkezi (OKM) Başkanı Cihan Kente, Türkiye-Almanya Film Festivali İkinci Başkanı Ersin Uğurlu, Sanatçı Ceyda Düvenci ve Metin Uca ile birlikte Türk-Alman çok sayıda davetli katıldı. Sergide, Hayalbaz tiyatro oyuncusu Mehmet Erbil’in Hacivat-Karagöz gölge oyunu davetliler tarafından ayakta alkışlandı. OKM tiyatro oyuncuları da serginin açık kalacağı bir sene içerisinde oyuncak müzesinde çocuk oyunları sahneye koyacak.

Nürnberg İkinci Belediye Başkanı ve Kültür Dairesi Müdürü Prof. Dr. Julia Lehner Şunları Söyedi: “Tarihi eskilere dayanan Nürnberg’de yaşayan Türk toplumu ile çok zaman bir araya gelerek birbirimiz daha iyi tanıma fırsatı buluyoruz, kültürlerin kaynaşmasını ve dostlukların pekişmesini sağlıyoruz. Bugün de Nürnberg şehrimizin önemli oyuncak müzesinde sanatçı Sunay Akın ve eşi Belgin Akın tarafından açılan Türk oyuncaklar sergisini göremeye gelen Türk toplumu ile bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz “dedi.

Toplumu anlayabilmek, toplumu tanımak diğer yandan bu toplum içindeki yerini bulmak oynanan oyunlar sayesinde olduğunu belirten Lehner, hep birlikte karşılıklı oynayarak birbirimizden bir şeyler öğrenmeye devam edeceğiz. Oynadığımız oyuncaklarımız ile kazanmayı ve kaybetmeyi öğreniyoruz. Oyun oynarken kullandığımız bütün cisimler aynı zamanda kültürümüzün tanıkları durumuna geçerek sanat üretme yeteneğimizi artırmaktadır dedi.

Nürnberg Oyuncak Müdürü Prof.Dr.Karin Falkenberg ise, Nürnberg Oyuncak fuarında Sunay Akın çocuk oyuncakları hazinelerinin, Nürnberg oyuncak müzesinde sergilenmesi bizleri mutlu etmiştir. Oyuncak sergisi özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görmektedir dedi.

Türkiye’de çocuk oyuncakları müzesinin kurucusu şair, yazar Sunay Akın şunları söyledi: Uygarlığın iki dili vardır biri bilim diğeri sanat. Alman kültürü bu sanatı yükselten rüzgarlar estirmiştir. Bizler Nürnberg’de oyuncak müzesinde bir araya gelebildiysek, bunu 200 yıl önce Karl Detroit isimli 12 yaşında bir Alman çocuğun İstanbul’a gelip gemiden atlayıp oyuncak olarak sandığı kız kulesine yüzmesinin sonucu olmuştur. Karl Detroit’in torunu Türk edebiyatının en büyük şairi Nazım Hikmet’in yazdığı şiirleri okuyarak edebiyatçı olmaya karar verdim. Nazım Hikmetin şiirlerinden etkilenerek yazdığım iki şiir kitaba sahip olan bir şair olarak Nürnberg’e 30 sene önce davet edilmiştim. Nürnberg sadece Almanya’da değil Dünya’nın en önemli kültür kentleri arasında ilk sıralarda yer alır. Nürnberg Almanya’nın Kültür Başkentidir. Nürnberg denilince akla Albrecht Dürer ve Nürnberg Oyuncak müzesi aklıma geliyor.

Nürnberg’deki oyuncak müzesini 30 sene önce gördüğümde etkilenmiştim. Büyükler tarafından yapılan insan tarihinde önemi olan ve çocukların önüne konulan oyuncakların, insanlığın geleceği olduğunu gördükten sonra Nürnberg edindiğim bilginin ışığını ve rüzgarını ülkeme taşımaya karar verdim. Ülkemizdeki Türk oyuncak müzesinin gelişmesinde Nürnberg oyuncak müzesinin etkisi büyüktür. Nürnberg oyuncak müzesinden 30 sene önce aldığım bilgi rüzgarıyla sadece İstanbul oyuncak müzesini değil Türkiye’nin birçok yerinde Türk oyuncaklar müzesinin kuruluşuna da öncülük yapmıştır. Türkiye’nin ilk oyuncak müzesini 23 Nisan 2005 Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nın kutlandığı gün açtım. Müzede 7 bin adet antika oyuncak toplayıp sergilediğini belitti. İstanbul Oyuncak Müzesi, hayallerin ve bilimin tarihini oyuncakların diliyle anlatıyor. Oyuncakların hikayelerini ziyaretçilere bir dünya tarihi sunarken onların geçmişine giden kapılarımda aralıyor. Açılan oyuncak sergisi, bilimsel ve şiirsel sergi ve aynı zamanda Türk-Alman dostluğunu pekiştirmeye yönelik bir sevgi ilanıdır.

BİLİMİN IŞIĞI TÜM İNSALIĞI AYDINLATIR

Akın, Sevgi ve barış içinde daha iyi yaşanılacak bir dünya için bilimin ve ilmin ışığından insanlık vazgeçmemesi gerekir. Bilimin ve ilmin dili, dini ve ırkı yoktur. Bilim ve ilim tüm insanlığa aydınlatacaktır. Çocukların hayallerine değer veren ve çocuklarla hayaller daha çoğalsın daha güzelleşsin diye oyuncak üreten veya satın alan ülkeler, dünyada daha çok söz sahibi olan ülkelerdir.


MÜZELERİMİZ DİJİTAL VE TEKNİK İMKANLARLA KORUNMAKTA

Müzelerle ilgili yapılan önemli çalışmalarla Türk müzeciliğin büyük bir aşama kaydettiğini belirten Asal, Anadolu’nun birçok yerinde çok önemli, büyük ve modern müzelerin ziyarete açıldığını söyledi. Müzelerin hem dijital ve teknik imkanlarla korunduğunu hem de restorasyon, konservasyon işlemlerinin bölge laboratuvarlarında yapıldığını dile getirdi. İstanbul arkeoloji müze müdürlüğü ile İstanbul oyuncak müzesiyle ortak bir projemiz var. İnşallah İstanbul’daki ortak projemizi göremeye bekliyoruz” dedi.