Göçün 60. yılı Ulm’da tiyatro ve karikatür etkinliğiyle kutlandı

Türkiye ile Almanya arasında yapılan İşgücü Anlaşması’nın 60. yılı anısına Theater Ulüm ile Don Quichotte e-mizah dergisinin birlikte organize ettiği etkinlik 14 Kasım 2021 tarihinde Ulm’de kutlandı. 

Merhaba (Ulm)

45 dakikalık “Oh Gott, die Türken integrieren sich!” (Eyvah Türkler Entegre Oluyor!) tiyatro gösterisiyle 45 ülkeden 60 karikatürcünün göç temalı karikatürlerinden oluşan sergi izleyicilerden yoğun ilgi gördü.

Pandemi nedeniyle hijyen kuralları ve 3 G sisteminin uygulandığı etkinlikte öncelikle sahne alan Theater Ulüm ekibi, 60 yılın göç hikayesinin özetini sundular. Mehmet Daş ve ailesi, izleyicleri hem güldürdüler hem düşündürdüler. 

Oyun bitiminde sahneye gelen Atilla Cansever ve Hatice Onar başta olmak üzere, Said Fırat, Nisa Çekmeci ve Arda Erdoğan seyircileri selamladıktan sonra sahneye Karikatür sergisinin küratörü Erdoğan Karayel’i sahneye davet ettiler. Sahnede kısa bir konuşma yapan Karayel, Göçün 60. yılı anısına oluşturulan sergide kendi karikatürleri de olmak üzere 45 sanatçının toplam 60 karikatürünün yer aldığını söyledi. 

Daha sonra Almanya’ya 60’lı yıllarda gelen birinci kuşak Türklerden Necdet Onar sahneye davet edilerek plaketi verildi. Aynı zamanda Theater Ulüm oyuncusu Hatice Onar’ın da babası olan Necdet Onar’dan sonra, eski Ulm Türk-Danış’ı Nuri Köksal sahneye çağrıldı. Kendisi için özel hazırlanan plaketi alan Nuri Köksal’ın yaptığı konuşma sonrası 1970 yılında Ulm’a gelen Tijen ve Atilla Erten çiftiyle Nur Bosch sahneye davet edilerek plaketleri verildi. Sahnede topluca fotoğraf çektiren oyuncular ve temsilciler seyircilerin yoğun alkışlarıyla onurlandırıldılar. 

Daha sonra salon dışındaki fuayede sergilenmekte olan karikatürleri izleyen konukların bazı karikatürlerden oldukça etkilendikleri ve fotoğraflarını çektikleri görüldü. 

Stuttgart Başkonsolosluğu’nu temsilen Bölge Koordinatör Öğretmenlerinden Esen Genç’e ve diğer öğretmenlere karikatür sergisi hakkında bilgi veren Karayel, aynı etkinliğin pandemi nedeniyle önümüzdeki yıl Stuttgart ve Karlsruhe’de de sergileneceği bilgisini verdi. Karayel ayrıca her iki etkinlikte sponsor olarak yer almak isteyen kurum ve kuruluşların kendileriyle irtibata geçebileceğini belirtti.