Her sömürgeci gibi, sen de tanıyacaksın!

Sömürgeci Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, eski sömürgesi Kosova’nın bağımsızlığını tanımayacaklarını ve Kosova’daki Sırpların çıkarlarını korumak için çalışacaklarını söyledi.

Merhaba Haber Merkezi

Sırbistan Ulusal Meclisinin Kosova meselesini değerlendirmek üzere toplandığı bir oturumda konuşan Vucic, “Kosova’nın bağımsızlığını doğrudan ya da dolaylı olarak tanımayacağız.” diye konuştu.

Kosova’daki Sırpların çıkarları için çalışacaklarını ifade eden Vucic, uluslararası hukuka saygı duymaktan da vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. Aslında, Kosova’daki Sırp azınlığı da kullanan Sırbistan devleti, onların da entegrasyonunu ve yaşamını zorlaştırıyor.

Vucic, Kosova’nın kuzeyinde yaşayan Sırplara yönelik bir “sindirme kampanyası” yürütüldüğünü gibi sabir saçmalığı ileri sürerek şunları kaydetti:

“Kosova’daki Sırp halkının ‘birliğini’ korumayı başardık. Sırplar birlik olmaları gerektiğini ve bunun baskılara direnip, çıkarlarımızı korumanın tek yolu olduğunu anladı. Oradaki insanlarımız, Sırp isim ve soy isimlerinden, araç plakalarından vazgeçmeyecek. Onlar Arnavutlara ait olan şeylerden rahatsızlık duymuyorlar ama Sırbistan Cumhuriyeti’nden de vazgeçmiyorlar.”

Başkomutan olarak Sırp gençlerini savaş cephesine yollamak gibi bir amacının olmadığının altını çizen Vucic, “Barış konusunda ısrar ediyoruz ama zayıf olduğumuz için değil, bir Sırp ya da Arnavut annesine çocuğunu tabut içinde yollayan bir cumhurbaşkanı olmak istemediğim için ama çocuklarımız, annelerimiz, babalarımız saldırıya uğrarsa onları savunmasını biliriz, sözüme güvenin.” dedi.

Sömürgeci Sırbistan, 2008’de uzun yıllar süren zor mücadeleden sonra bağımsızlığını ilan eden eski sömürgesi Kosova’yı hala kendi toprağı görüyor.